Λειψία - Μπόχουμ 3-0 (vid)

Στο ημίχρονο είχαμε κάτι πρωτοφανές. Η Λειψία παρότι κυριαρχούσε, παρότι είχε χάσει πέναλτι με τον Φόρσμπεργκ (8’), παρότι είχε έναν επιθετικό μονόλογο είχε κολλήσει στο 0-0 με την Μπόχουμ και το κοινό της άρχισε να αποδοκιμάσει.

Βλέπετε, η ομάδα προερχόταν από το σοκαριστικό 1-2 από την Μπριζ για το Champions League, ενώ πραγματοποιεί και το χειρότερο της ξεκίνημα στην Bundesliga.

Για 69 λεπτά, η Μπόχουμ κρατούσε με μαζική άμυνα το 0-0, όμως η είσοδος στο παιχνίδι των Αντρέ Σίλβα και Σόμποσλαϊ άλλαξε τις ισορροπίες. Ένα λεπτό μετά την αλλαγή τους, οι δύο τους συνδυάστηκαν και ο Πορτογάλος έκανε το 1-0 (70’), ενώ μετά δράση ανέλαβε ο Νκουνκού.

Ο δαιμόνιος Γάλλος επιθετικός με δύο γκολ (73’, 78’) έφτασε το σκορ στο 3-0 και ένα αγχωτικό βράδυ για την Λειψία, μετατράπηκε σε χρόνο ρεκόρ σε έναν μικρό θρίαμβο.