Ξέσπασε ο Παναθηναϊκός με 5άρα στον Βόλο

Με τον πλέον εμφατικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός στο πρωτάθλημα της Super League.

Οι «πράσινοι» μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες από τον ΠΑΣ Γιάννινα και Άρη, συνέτριψαν την Κυριακή στη Λεωφόρο με 5-1 τον Βόλο, που προερχόταν από τρεις νίκες σε ισάριθμα ματς, φτάνοντας έτσι τους έξι βαθμούς.

Oνειρεμένο ήταν το ξεκίνημα του «τριφυλλιού» στο παιχνίδι, καθώς με δύο γκολ από τα... αποδυτήρια έκανε το 2-0.

Ο Καρλίτος, μετά από λάθος του Κλέιμαν άνοιξε το σκορ μόλις στο 3', ενώ ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από νέο λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, σκόραρε και ο Ιωαννίδης, δίνοντας στο συγκρότημα του Γιοβάνοβιτς «αέρα» δύο τερμάτων.

Mάλιστα στο 33ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα με τον Χατζηγιοβάνη  να πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής, κάνοντας το 3-0 με κοντινή προβολή, ενώ το... πάρτι των «πράσινων» στο πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ακόμη ένα γκολ, το οποίο επιτεύχθηκε με πέναλτι από τον Βιτάλ.

Στο 58ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με κεφαλιά του Γκιουλέν, ωστόσο στο 69' ο Καρλίτος με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Βέλεθ (75' λ.τ. Σάρλια), Κώτσιρας, Αλεξανδρόπουλος, Πέρεθ, Χατζηγιοβάνης (63' Παλάσιος), Βιτάλ, Καρλίτος (71' Μακέντα), Ιωαννίδης (71' Λούντκβιστ)

Βόλος ΝΠΣ: Κλέιμαν, Τσοκάνης, Πουρίτα, Φερνάντες (74' Τερεζίου), Ρέγκατεν (74' Σοάρες), Φεράρι, Ρομέρο (46' Γκιουλέν), Γκρίλο, Ροσέρο (46' Μπαριέντος), Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ (74' Βοϊτκόφσκ)