Το πανόραμα του Euro 2020


Με 24 ομάδες σε 11 πόλεις διεξάγεται το Euro 2020. Με καθυστέρηση ενός έτους λόγω της πανδημίας του κορωνοϊού οι φίλοι του ποδοσφαίρου θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν 51 αγώνες του κορυφαίου ποδοσφαιρικού γεγονότος σε επίπεδο εθνικών ομάδων στην Ευρώπη.

Η δράση θα ξεκινήσει στις 11 Ιουνίου, στο «Ολίμπικο» της Ρώμης, ενώ ο τελικός είναι προγραμματισμένος για το βράδυ της 11ης Ιουλίου στο «ναό του ποδοσφαίρου», το «Γουέμπλεϊ».

Η φάση των ομίλων θα διαρκέσει περίπου 2 εβδομάδες (11 Ιουνίου - 23 Ιουνίου), ενώ κάθε ένας θα φιλοξενείται σε δύο πόλεις. Οι ώρες έναρξης των αγώνων είναι τρεις (16:00, 19:00 και 22:00), ενώ τα τηλεοπτικά δικαιώματα στην Ελλάδα έχει αναλάβει ο ΑΝΤ1, ο οποίος θα προχωρήσει σε συμπαραγωγές με τη NOVA.

Οι Όμιλοι

1ος: Τουρκία, Ιταλία, Ουαλία, Ελβετία (Οι αγώνες θα διεξαχθούν σε Ιταλία και Αζερμπαϊτζάν)

2ος: Δανία, Φινλανδία, Βέλγιο, Ρωσία (Σε Δανία και Ρωσία)

3ος: Ολλανδία, Ουκρανία, Αυστρία, Βόρεια Μακεδονία (Σε Ολλανδία και Ρουμανία)

4ος: Αγγλία, Κροατία, Σκωτία, Τσεχία (Σε Αγγλία και Σκωτία)

5ος: Ισπανία, Σουηδία, Πολωνία, Σλοβακία (Σε Ρωσία και Ισπανία)

6ος: Ουγγαρία, Πορτογαλία, Γαλλία, Γερμανία (Σε Ουγγαρία και Γερμανία)

*Το εισιτήριο παίρνουν οι δύο πρώτοι κάθε γκρουπ και ο τέσσερις καλύτεροι τρίτοι

Το πρόγραμμα

Φάση των ομίλων

Παρασκευή 11 Ιουνίου

Τουρκία - Ιταλία 0-3

Σάββατο 12 Ιουνίου

Ουαλία - Ελβετία 1-1

Δανία - Φινλανδία 0-1

Βέλγιο - Ρωσία 3-0

Κυριακή 13 Ιουνίου

Αγγλία - Κροατία 1-0

Αυστρία - Βόρεια Μακεδονία 3-1

Ολλανδία - Ουκρανία 3-2

Δευτέρα 14 Ιουνίου

Σκωτία - Τσεχία 0-2

Πολωνία - Σλοβακία 1-2

Ισπανία - Σουηδία 0-0

Τρίτη 15 Ιουνίου

Ουγγαρία - Πορτογαλία 0-3

Γαλλία - Γερμανία 1-0

Τετάρτη 16 Ιουνίου

Φινλανδία - Ρωσία 0-1

Ιταλία - Ελβετία 3-0

Πέμπτη 17 Ιουνίου

Ουκρανία - Βόρεια Μακεδονία 2-1

Δανία - Βέλγιο 1-2

Ολλανδία - Αυστρία 2-0

Παρασκευή 18 Ιουνίου

Σουηδία - Σλοβακία 1-0

Κροατία - Τσεχία 1-1

Αγγλία - Σκωτία 0-0

Σάββατο 19 Ιουνίου

Ουγγαρία - Γαλλία 1-1

Πορτογαλία - Γερμανία 2-4

Ισπανία - Πολωνία 1-1

Κυριακή 20 Ιουνίου

Ελβετία - Τουρκία 3-1

Ιταλία - Ουαλία 1-0

Δευτέρα 21 Ιουνίου

Ουκρανία - Αυστρία 0-1

Βόρεια Μακεδονία - Ολλανδία 0-3

Ρωσία - Δανία 1-4

Φινλανδία - Βέλγιο 0-2

Τρίτη 22 Ιουνίου

Κροατία - Σκωτία 3-1

Τσεχία - Αγγλία 0-1

Τετάρτη 23 Ιουνίου

Σουηδία - Πολωνία 3-2

Σλοβακία - Ισπανία 0-5

Πορτογαλία - Γαλλία 2-2

Γερμανία - Ουγγαρία 2-2

Οι βαθμολογίες

1ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Ιταλία 3 9 7-0
Ουαλία 3 4 3-2
Ελβετία 3 4 4-5
Τουρκία 3 0 1-8

 

2ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Βέλγιο 3 9 7-1
Δανία 3 3 5-4
Φινλανδία 3 3 1-3
Ρωσία 3 3 2-7

 

3ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Ολλανδία 3 9 8-2
Αυστρία 3 6 4-3
Ουκρανία 3 3 4-5
Βόρεια Μακεδονία 3 0 2-8

 

4ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Αγγλία 3 7 2-0
Κροατία 3 4 4-3
Τσεχία 3 4 3-2
Σκωτία 3 1 1-5

 

5ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Σουηδία 3 7 4-2
Ισπανία 3 5 6-1
Σλοβακία 3 3 2-7
Πολωνία 3 1 4-6

 

6ος όμιλος

Ομάδα Αγώνες Βαθμοί Γκολ
Γαλλία 3 5 4-3
Γερμανία 3 4 6-5
Πορτογαλία 3 4 7-6
Ουγγαρία 3 2 3-6

 

Φάση των «16»

Σάββατο 26 Ιουνίου

Ουαλία - Δανία 0-4

22:00 Ιταλία - Αυστρία 2-1 παράταση (0-0 η κανονική διάρκεια)

Κυριακή 27 Ιουνίου

Ολλανδία  - Τσεχία 0-2

22:00 Βέλγιο - Πορτογαλία 1-0

Δευτέρα 28 Ιουνίου

19:00 Κροατία - Ισπανία | Πάρκεν, Κοπεγχάγη (5)

22:00 Γαλλία - Ελβετία | Αρένα Νατσιονάλα, Βουκουρέστι (6)

Τρίτη 29 Ιουνίου

19:00 Αγγλία - Γερμανία | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (7)

22:00 Σουηδία - Ουκρανία | Χάμπντεν Παρκ, Γλασκώβη (8)

Προημιτελικοί

Παρασκευή 2 Ιουλίου

19:00 Νικητής 6 - Νικητής 5 | Κρεστόβσκι, Αγία Πετρούπολη (1)

22:00 Βέλγιο - Ιταλία | Άλιαντς Αρένα, Μόναχο (2)

Σάββατο 3 Ιουλίου

19:00 Tσεχία - Δανία | Ολυμπιακό Στάδιο, Μπακού (3)

22:00 Νικητής 8 - Νικητής 7 | Ολίμπικο, Ρώμη (4)

Ημιτελικοί

Τρίτη 6 Ιουλίου

22:00 Νικητής 2 - Νικητής 1 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (1)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

22:00 Νικητής 3 - Νικητής 4 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο (2)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

22:00 Νικητής 1 - Νικητής 2 | Γουέμπλεϊ, Λονδίνο

 zougla.gr


Νεότερη Παλαιότερη