23 Δεκ 2018
- Δημοσιεύτηκε - 23 Δεκ 2018 - 9:49 μ.μ.

Σαρωτική η Τότεναμ 6-2 την Έβερτον

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Τότεναμ διέσυρε με 6-2 την Έβερτον στο “Γκούντισον Παρκ” και έφτασε σε απόσταση βολής από τη 2η θέση της βαθμολογίας της Premier League.
Εξαιρετική παράσταση έδωσε η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο στην έδρα της Έβερτον λίγες μέρες πριν την Boxing Day. Τα “σπιρούνια” με τον Σον να βάζει δύο γκολ και τον Κέιν να σημειώνει άλλα δύο έστειλαν γρήγορα στο σπίτι τους οπαδούς των γηπεδούχων, παρέμειναν στο -6 από την κορυφή και πήγαν στο -2 από την Μάντσεστερ Σίτι. Ήταν η πρώτη φορά από τον Μάιο του 2017 που η Τότεναμ έβαλε πάνω από πέντε γκολ σε εκτός έδρας ματς. Το προηγούμενο ήταν αυτό απέναντι στη Χαλ που είχε στον πάγκο τον (σήμερα τεχνικό τον Μέρσεϊσαϊντερς) Μάρκο Σίλβα.
Αν και η Τότεναμ είχε πρώτη πολλές φάσεις, το πάρτι με τα γκολ ξεκίνησε από την Έβερτον. Στο 21' ο Κάλβερτ-Λιούιν γύρισε και από κοντά ο Γουόλκοτ έκανε το 1-0, το οποίο έμεινε μέχρι το 27' όταν ο Σον εκμεταλλεύτηκε τη γκάφα των Ζουμά και Πίκφορντ και πλάσαρε στο κενό τέρμα από δύσκολη θέση (1-1). Στο 35' ο Ντέλε Άλι βρήκε δίχτυα μετά την επέμβαση του Πίκφορντ στο σουτ του Σον και στο 42' ο Κέιν σε κενό τέρμα μετά το φάουλ του Τρίπιερ στο δοκάρι έγραψε το 1-3 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Έρικσεν να στέλνει την μπάλα στη γωνία με απίστευτο βολέ σπάνιας τεχνικής έξω από την περιοχή για το 1-4, για να μειώσουν σε 2-4 τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με την ωραία ενέργεια και το πλασέ από τον Σίγκουρντσον. Στο 61' ο Λαμέλα, που είχε περάσει αλλαγή στο ημίχρονο, έδωσε στον Σον και εκείνος κάτω από τα πόδια του Πίκφορντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-5 και το τελικό 2-6 διαμόρφωσε στο 74' ο Κέιν μετά το γύρισμα του Σον από αριστερά.
Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Ντιν, Ζουμά, Κιν, Σίγκουρντσον (83' Τοσούν), Αντρέ Γκόμες (53' Σνάιντερλιν), Τομ Ντέιβις, Γουόλκοτ, Κάλβερτ-Λιούιν, Ριτσάρλισον (75' Μπερνάρντ).
Τότεναμ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Τρίπιερ, Μπεν Ντέιβις, Ντάβιντσον Σάντσες, Μούσα Σισοκό (83' Λούκας Μόουρα), Έρικσεν, Ντέλε Αλι (46' Λαμέλα), Γουινκς, Σον (79' Σκιπ), Κέιν.
Πηγή: filathlos.gr