• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

9 Ιουν 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 9 Ιουν 2018 - 10:35 μ.μ.

Τόφας - Φενέρμπαχτσε 91-88

Συγκλονιστική εξέλιξη είχε ο τρίτος τελικός του πρωταθλήματος Τουρκίας. Η Τόφας κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά των τελικών. Κι όλα αυτά έπειτα από ένα 40λεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.
    Η Φενέρμπαχτσε στα τελευταία λεπτά του αγώνα είχε καταφέρει να πάρει τον έλεγχο της κατάστασης και χάρη σε τρίποντο του Λουίτζι Ντατόμε πήρε προβάδισμα 6 πόντων (71-77, 37'). Η Τόφας βρήκε λύσεις από τον Πιερ Χένρι και κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά (84-86, 38'). Λίγο αργότερα, μάλιστα, με τον ίδιο παίκτη έφερε το παιχνίδι στα ίσια (88-88, 39').
    Ο Μπόμπι Ντίξον έκανε επιθετικό φάουλ, 15'' πριν από το τέλος και η Τόφας είχε την ευκαιρία να προσπεράσει στο σκορ. Ο Σάμι Μεχία «εκτέλεσε» τρίποντο από την κορυφή και έγραψε το 91-88, 3'' πριν από το τέλος. Η Φενέρμπαχτσε είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το σουτ του Νίκολο Μέλι ήταν πολύ κακό και έτσι η Τόφας έφτασε στη νίκη.
    Ο άλλοτε παίκτης της Λάρισας ήταν ο πρωταγωνιστής των νικητών, σταματώντας στους 23 πόντους. Από πλευράς Φενέρμπαχτσε οι 20 πόντοι του Μπραντ Ουαναμέικερ δεν ήταν αρκετοί για να φέρουν το μπρέικ.