• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

13 Μαΐ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 13 Μαΐ 2018 - 7:52 μ.μ.

Κολοσσός Ρόδου - Άρης 73-67

Ο Κολοσσός συνεχίζει τη σεζόν, παίζοντας πλέον με τον Παναθηναϊκό στα πλέιοφς, μια που επικράτησε σε ένα "ανοικτό" παιχνίδι του Άρη, έχοντας ευστοχία σε κρίσιμα σημεία. Αντίθετα οι "κιτρινόμαυροι" πλήρωσαν τα κενά διαστήματα τους και στα δύο ημίχρονα, κι ενώ κατάφεραν να μειώσουν δύο φορές στον αγώνα, δεν μπόρεσαν να φτάσουν μέχρι τέλους στην ανατροπή...
    Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο κεφάτοι και προηγήθηκαν με 5-2 με τρίποντο του Χάρις και 9-4 με πρωταγωνιστή τον Ράιτ. Ο Κολοσσός εκμεταλλευόμενος την αστοχία του Άρη πήρε προβάδισμα και με 12-4 με τρίποντο του Γκρέι, αλλά ο Μποχωρίδης άμεσα μείωσε σε 12-7 στο 5΄. Τα λάθη του Άρη συνεχίστηκαν, με κακές συνεργασίες, και ο Αγγελάκος με τρίποντο σημείωσε το 15-7 και ο Μπρέι το 18-9. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χάρις (20-11), μια και ο Άρης συνέχισε να αστοχεί στα δικά του σουτ, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν 4/5 απ' τα 6.75.
    Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αγγελάκος συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό (23-11 στο 11') ενώ οι "κιτρινόμαυροι" ήταν τραγικά άστοχοι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-13 στο 16΄  και με νέο τρίποντο του Ουέρ και κάρφωμα του Ράιτ στο 30-13, με ένα σερί 10-2 σε έξι λεπτά. Ο Κολοσσός έφτασε στο 33-13, ο Άρης προσπάθησε να μειώσει (33-17 και 35-21 στο 19΄) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 35-22 για τους ανώτερους σε αυτό το διάστημα γηπεδούχους.
    Ο Άρης ξεκίνησε με τρίποντο του Τσαϊρέλη για να μειώσει ακόμη περισσότερο σε 35-25 και με ένα ακόμη του Αθηναίου σε 38-30, με βελτιωμένη και την άμυνά του. Στο 25' είχε πάει στο 41-35, με τους γηπεδούχους να χάνουν τη συγκέντρωσή τους στην επίθεση και να κάνουν κακές επιλογές. Ο Μάρας μείωσε στο 41-37, αλλά ο Μπρέι και ο Αγγελάκος "ξύπνησαν" και έφεραν το 49-39 στο 29΄ για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, με βελτιωμένους πάντως τους φιλοξενούμενους πλην του τελευταίου διλέπτου, με 49-40.
    Με τρίποντο του Αθηναίου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι σε 49-43 και με τον Μπελ σε 49-45. Ένα τρίποντο και φάουλ του Χάρις έκανε το 55-47 για μια καλή "ανάσα" για τους γηπεδούχους, Εκείνο το σημείο φαίνεται πως επηρέασε τους "κιτρινόμαυρους", καθώς ο Κολοσσός με τρίποντο του Ουέρ και έμμεσο τρίποντο του Γιανγκ έκανε το 61-47. Η ένταση του Χάρις με οπαδούς του Άρη "ξύπνησε" την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, που μείωσε σε 61-54 με τον Τσαϊρέλη στο 37΄, αλλά ο Γεωργαλής με τρίποντο έκανε το 64-54. Ο Αθηναίου μειώνει κι άλλο σε 64-60 στο -1.37΄΄ αλλά ο Γεωργαλής και πάλι ευστοχεί απ' τα 6.75 για το 67-60. Νέο τρίποντο του Μάρας για το 68-65, αλλά ο Μαυροβούνιος έκανε μετά βήματα και έτσι οι γηπεδούχοι κράτησαν τη νίκη ως το τέλος, πηγαίνοντας στα πλέιοφς με νίκη 73.67
    Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-22, 49-40, 73-67