13 Μαΐ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 13 Μαΐ 2018 - 7:43 μ.μ.

Κροτόνε - Λάτσιο 2-2

Κροτόνε - Λάτσιο 2-2.

Η απουσία του τραυματία στράικερ Τσίρο Ιμόμπιλε (καθώς ο αντικαταστάτης του, Φελίπε Καϊσέδο, έχασε σημαντικές ευκαιρίες και δεν κατάφερε να «γεμίσει» τα παπούτσια του) και το τεράστιο κίνητρο της Κροτόνε αποδείχθηκαν ανυπέρβλητα εμπόδια για την Λάτσιο στην αναμέτρηση του «Stadio Ezio Scida», οπότε πλέον να πρέπει να αποφύγει την ήττα στο εντός έδρας παιχνίδι της 38ης και τελευταίας αγωνιστικής της Serie A με την Ίντερ, ώστε να παραμείνει στην 4η θέση και να συμμετάσχει στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.
    Οι Ρωμαίοι άνοιξαν το σκορ στο 17' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 32χρονου Βόσνιου διεθνή μπακ-χαφ κι αρχηγού τους, Σενάντ Λούλιτς, για να ισοφαρίσει με κεφαλιά 12 λεπτά αργότερα ο πολύ φορμαρισμένος Νιγηριανός επιθετικός Σιμεόν Τοτσούκβου Νουάνκβο και να «γράψει» το 2-1 υπέρ της ομάδας του Βάλτερ Τζένγκα o κεντρικός αμυντικός Φεντερίκο Τσεκερίνι στο 61', ωστόσο o 23χρονος Σέρβος κεντρικός μέσος των φιλοξενούμενων, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς, διαμόρφωσε το τελικό 2-2 με έξυπνο δεξί σουτ στο 84ο λεπτό.

Δεν «καθάρισε» η ΣΠΑΛ, νίκες για Ουντινέζε, Κάλιαρι, Κιέβο Βερόνα

Από τις ομάδες που είχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον στους αγώνες που διεξήχθησαν το μεσημέρι της Κυριακής, η μόνη που την «πάτησε» ήταν η ΣΠΑΛ, καθώς παρότι προηγήθηκε στο Τορίνο ηττήθηκε τελικά με 2-1 από την αδιάφορη «Γκρανάτα». Επιτέλους τρίποντο για την Ουντινέζε, 1-0 στην έδρα της υποβιβασμένης Ελλάς Βερόνα, διπλά παραμονής για Κάλιαρι (1-0 στην Φλωρεντία) και Κιέβο Βερόνα (2-1 με ανατροπή στην Μπολόνια), συνοπτικά ΣΠΑΛ, Κιέβο Βερόνα, Ουντινέζε και Κάλιαρι δεν έχουν σωθεί μαθηματικά, ωστόσο στη δυσκολότερη θέση βρίσκεται ξεκάθαρα η Κροτόνε, καθώς είναι 18η και την τελευταία αγωνιστική παίζει στην έδρα της Νάπολι.