• ΡΟΗ

5 Απρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε - 5 Απρ 2018 - 10:54 μ.μ.

Φενέρμπαχτσε - Ουνικάχα Μάλαγα 91-99

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο της Euroleague η Μάλαγα. Η ομάδα του Χοάν Πλάθα πέρασε από την Πόλη, επικρατώντας για μία ακόμα φορά της Φενέρμπαχτσε, κάτι το οποίο συνέβη και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Κι όλα αυτά σε ένα παιχνίδι στο οποίο δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον, με την Φενέρ να έχει εξασφαλίσει την δεύτερη θέση, ενώ η Μάλαγα δεν είχε βλέψεις για την πρώτη οκτάδα.
    Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Νεμάνια Νέντοβιτς. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η Μάλαγα να κλείσει το δεκάλεπτο με διαφορά 8 της τάξεως των 8 πόντων για το 14-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Πλάθα συνέχισαν να... εκτελούν, με η διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 16 πόντους (20-36, 14'). Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς αφυπνίστηκαν και με τους Βέσελι και Νάναλι μάζεψαν τη διαφορά για το 36-47 του πρώτου μέρους.
    Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κώστας Σλούκας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με «όπλο» την άμυνα η πρωταθλήτρια Ευρώπης μείωσε στο φινάλε του τρίτο δεκαλέπτου για το 51-59. Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ένα επί μέρους 11-0 ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση για τους γηπεδούχους (62-59, 33').
    Η Μάλαγα αντέδρασε εκ νέου και το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Αλμπέρτο Ντίαζ με ένα μεγάλο σουτ έφερε την ομάδα του σε θέση ισχύος (81-83, 7'' για το τέλος). Την τελευταία... λέξη, όμως, την είπε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος ισοφάρισε με follow για το 83-83, στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση.
    Στο εξτρά πεντάλεπτο η Μάλαγα έδειξε εκ νέου την ανωτερότητά της. Όγκουστιν και Νέντοβιτς ανέλαβαν δράση, για το +5 της ομάδας τους (87-92, 43'). Η Φενέρμπαχτσε δεν κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και με μπροστάρη τον Νέντοβιτς η Μάλαγα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 99-91.
    Τα δεκάλεπτα: 14-22, 36-47, 51-59, 83-83 (κ.δ.), 91-99 (α'παρ).