30 Απρ 2018
    - Istioforos news, 30 Απρ 2018 - 6:24 π.μ.

Στον θρόνο της η Μπαρτσελόνα με χατ-τρικ Μέσι!

Το σήκωσε και αυτό η Μπαρτσελόνα!

Μια εβδομάδα μετά το Κύπελλο, οι «μπλαουγκράνα» κατέκτησαν και μαθηματικά το πρωτάθλημα, επικρατώντας 4-2 της Λα Κορούνια, η οποία με τη σειρά της υποβιβάστηκε και τυπικά στη δεύτερη κατηγορία της χώρας (με τη Λεβάντε ταυτόχρονα να σώζεται).

Έβδομο πρωτάθλημα τα τελευταία δέκα χρόνια για την ομάδα του Βαλβέρδε, 25ο συνολικά και 8o double στην ιστορία των Καταλανών, που είχαν για ακόμη ένα βράδυ… μαέστρο τον Λιονέλ Μέσι.

Η Μπάρτσα χρειαζόταν απλώς ένα βαθμό για να «σφραγίσει» τον τίτλο, αλλά έδειξε… να μην αρκείται σε αυτό στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού. Μόλις στο 7’ ο Κουτίνιο με ωραίο φαλτσαριστό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 38’ ο Μέσι πήρε την εκπληκτική μπαλιά από τον Σουάρες και διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Ζέεντορφ, πάντως, αν και ουσιαστικά πεσμένη, δεν το έβαλε κάτω…

Άλλωστε, το κίνητρο του να αγωνίζεσαι απέναντι στη Μπαρτσελόνα είναι μεγάλο. Και φαίνεται πως έδωσε… φτερά στα πόδια των παικτών της «Ντεπόρ». Στο 40’, λοιπόν, ο πρώην άσος του ΠΑΟΚ, Λούκας Πέρεθ μείωσε από κοντά, στο 64’ ο Τσολάκ ισοφάρισε και για περίπου δέκα λεπτά η Μπαρτσελόνα ήταν στα… σχοινιά από τη μαχητική Λα Κορούνια.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, φάνηκε η διαφορά ποιότητας των δύο «μονομάχων»… Οι Καταλανοί άρχισαν τον καταιγισμό επιθέσεων και δικαιώθηκαν εις διπλούν (θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα). Στο 82’ Μέσι και Σουάρες… κορόιδεψαν την αντίπαλη άμυνα και ο Αργεντινός βρήκε δίχτυα, ενώ στο 85’ ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ-τρικ (32 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα) και διαμόρφωσε το τελικό 4-2!