• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

29 Απρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 29 Απρ 2018 - 9:39 μ.μ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Αρσεναλ 2-1: Ο Φελαϊνί στις καθυστερήσεις νίκησε τον Μαυροπάνο!

Κακός ρυθμός στο ματς στο πρώτο τέταρτο, με τη Γιουνάιτεντ να έχει τον έλεγχο, αλλά να μη μπορεί να φανεί απειλητική. Μάλιστα, ο Μαυροπάνος είχε δυο εξαιρετικές τοποθετήσεις σε Λίνγκαρντ, Λουκάκου. Ωστόσο, στην πρώτη καλή της ευκαιρία η Μάντσεστερ άνοιξε το σκορ. Στο 16ο λεπτό ο Τσέιμπερς έκανε κακή εκτίμηση, ο Λουκάκου πραγματοποίησε τη σέντρα, ο Σάντσες την έστειλε στο δοκάρι (από το πόδι του Μπεγιερίν) και ο Πογκμπά από κοντά πέτυχε το 1-0. Η Αρσεναλ αντέδρασε και σε ένα δεκάλεπτο είχε δυο καλές στιγμές. Στο 20ο λεπτό ο Μχιταριάν βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το διαγώνιο σουτ κατέληξε άουτ, ενώ στο 27' η προσπάθεια του Μπεγιερίν δε βρήκε στόχο. Η Μάντσεστερ φάνηκε απειλητική στο 41' όταν ο Γιανγκ έκανε τη σέντρα και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Πλήγμα για τον Μουρίνιο στην επανάληψη, όταν από το κόψιμο του Μαυροπάνου στον Λουκάκου, ο Βέλγος τραυματίστηκε και αποχώρησε. Η Αρσεναλ είχε τις λύσεις και στο 51' έφερε το ματς στα ίσα. Λάθος στο κέντρο, ο Τσάκα έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Μχιταριάν, ο οποίος με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το 1-1. Ο Πορτογάλος πέρασε στο ματς Μαρσιάλ, Φελαϊνί, η Γιουνάιτεντ πίεσε, η κατοχή έφτασε στο 75%, αλλά ο Μαυροπάνος όποτε χρειάστηκε έδιβξε σωτήρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο πρέσινγκ και στο 89' βρήκαν δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Η κεφαλιά του Φελαϊνί βρήκε το δοκάρι, αλλά ο Ράσφορντ που την έσπρωξε στα δίχτυα ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Βέλγος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου και στις καθυστερήσεις νίκησε τον Τσάκα και διαμόρφωσε το 2-1!

Ο Φελαϊνί στις καθυστερήσεις πέτυχε το γκολ της νίκης για τη Γιουνάιτεντ, λύγισε 2-1 την Αρσεναλ και σφράγισε το... σεντόνι. Παράλληλα, η Μάντσεστερ βρέθηκε στο +5 από την 3η Λίβερπουλ και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη 2η θέση. Το μυαλό των Λονδρέζων ήταν στη... Μαδρίτη, ο Βενγκέρ στην τελευταία του επίσκεψη στο Ολντ Τράφορντ ως κόουτς των Κανονιέρηδων παρουσίασε την νεαρότερη ενδεκάδα της τελευταία επταετίας (24 χρόνια και 67 ημέρες) και σε μεγάλο βαθμό δικαιώθηκε. Ο Αλσατός χρησιμοποίησε τον Μαυροπάνο βασικό και είδε τον Ελληνα αμυντικό να κάνει ένα πολύ καλό ματς, με σωτήριες τοποθετήσεις! Βέβαια, οι Λονδρέζοι είναι η μοναδική ομάδα στην Αγγλία που δεν έχει ούτε... βαθμό στα εκτός έδρας της ματς στο 2018 (έξι ήττες).
    Манчестер Юнайтед - Арсенал. Обзор матча от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:
    Σάββατο
    Λίβερπουλ - Στόουκ 0-0
    Μπέρνλι - Μπράιτον 0-0
    Κρίσταλ Πάλας - Λέστερ 5-0 (17' Ζαά, 38' ΜακΆρθουρ, 81' Λόφτους-Τσικ, 84' Φαν Άανχολτ, 90' πέν. Μπεντεκέ)
    Χάντερσφιλντ - Έβερτον 0-2 (39' Τζενκ Τοσούν, 77' Γκουέιγ)
    Νιούκαστλ - Γουέστ Μπρομ 0-1 (29' Φίλιπς)
    Σαουθάμπτον - Μπόρνμουθ 2-1 (25' και 54' Τάντιτς / 45'+1 Τζόσουα Κινγκ)
    Σουόνσι - Τσέλσι 0-1 (4' Φάμπρεγας)

Κυριακή
    Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (42' Κρέσγουελ / 13' Σανέ, 27' αυτ. Σαμπαλέτα, 53' Γκαμπριέλ Ζεζούς, 64' Φερναντίνιο)
    Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 2-1 (16' Πογκμπά, 90'+1 Φελαϊνί / 51' Μχιταριάν)