15 Απρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε - 15 Απρ 2018 - 7:40 μ.μ.

Δόξα Δράμας - ΟΦΗ 1-1

Δόξα Δράμας – ΟΦΗ 1-1
    Τέλος στο νικηφόρο σερί των 12 συνεχόμενων νικών έβαλε η Δόξα Δράμας, η οποία υποχρέωσε τους Κρητικούς να αφήσουν δύο βαθμούς στην έδρα της. Στα του αγώνα ο ΟΦΗ ήταν αυτός που μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο ματς, καθώς μόλις στο 7΄ άνοιξε το σκορ χάρη σε σουτ του Μαχαίρα στην πρώτη φάση των Κρητικών στο παιχνίδι. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή η ομάδα του Νίκου Κωστένγλου ήταν αυτή η οποία πίεσε προκειμένου να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.
    Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 16΄ με το σουτ του Μαρκόπουλου να περνά δίπλα από την εστία του Στρέζου και εν συνεχεία στο 21΄ με το σουτ του Ριζογιάννη το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στρέζος.Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Δόξα είχε μια ακόμα καλή στιγμή με την κεφαλιά του Γκότοβου να φεύγει ελάχιστα άουτ από την εστία των Κρητικών. Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 20΄ η Δόξα ζήτησε χέρι σε πέναλτι του Αργυρόπουλου, ο διαιτητής όμως έδειξε να συνεχιστεί το ματς.
    Στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου ήταν αυτή η οποία έφτασε κοντά στο γκολ, το πλασέ όμως του Κουτσιανικούλη στο 60΄ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του τέρματος του Μένκα. Αυτό το οποίο δεν κατάφεραν οι Κρητικοί, το πέτυχαν οι Μακεδόνες στο 65΄ με τέρμα του Κουσκουνά . Από το σημείο εκείνο και μετά ο ΟΦΗ πίεσε για να φτάσει στο 1-2, η κεφαλιά όμως του Μάνου στο 83΄ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του τέρματος του Μένκα, με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να διατηρηθεί μέχρι το φινάλε του αγώνα.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Νίκος Κωστένογλου): Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Ντιμιτρόφσκι, Γκότοβος, Ριζογιάννης, Γουνδουλάκης (85' Αρναρέλλης), Γεωργιάδης (56' Λίτσκας), Μπαϊκαρά, Μαρκόπουλος (46' Ματσούκας), Κουσκουνάς.
    ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μπολάκης, Ποτουρίδης, Κομεσίδης, Νάστος, Μαχαίρας (46' λ. τρ. Περογαμβράκης), Ντίνας (74' Βαφέας), Κουτσιανικούλης, Μάνος, Βουό (46' λ. τρ. Πουρτουλίδης).

Παναχαϊκή – Απόλλων Πόντου 0-0
    Σπάρτη – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-0
    Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας 3-1
    Αχαρναϊκός – Τρίκαλα 0-3 α.α.
    Βέροια – Αιγινιακός 0-3 α.α.