31 Μαρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 31 Μαρ 2018 - 6:15 μ.μ.

Πέρασε τρένο (και) από την Πάτρα ο ΟΦΗ

Παναχαϊκή – ΟΦΗ 0-3
     Τέλος στις όποιες ελπίδες είχε η Παναχαϊκή για άνοδο έβαλε ο ΟΦΗ ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα και αύξησε την διαφορά του από αυτή στο +13. Στα του αγώνα η Παναχαϊκή ήταν αυτή η οποία μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, ωστόσο οι Κρητικοί ήταν εκείνοι που κατάφεραν σε διάστημα επτά λεπτών να πάρουν προβάδισμα δύο γκολ. Στο 14΄ ο Μάνος χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 0-1, έπειτα από χέρι στο οποίο υπέπεσε ο Μπουτζίκος, ενώ στο 21΄ ο Κουτσιανικούλης με σουτ έκανε το 0-2.
    Νωρίτερα και πιο συγκεκριμένα στο 8΄ ο Βουό βγήκε μόνος του με τον Σούλη ο τελευταίος τον ανέτρεψε εκτός περιοχής, με τον διαιτητή να του δείχνει την κίτρινη κάρτα, με τους φιλοξενούμενους να ζητούν κόκκινη στην συγκεκριμένη φάση.Η Παναχαϊκή από την πλευρά της έχασε σημαντική ευκαιρία προκειμένου να φέρει άμεσα το ματς στα ίσα στο 17΄ το εντυπωσιακό όμως ψαλιδάκι του Μωραϊτη πέρασε ελάχιστα άουτ από το τέρμα του Στρέζου.
    Από το σημείο εκείνο και μετά η Παναχαϊκή πίεσε προκειμένου να φτάσει στο 2-1, ωστόσο ο ΟΦΗ ήταν εκείνος που έφτασε κοντά στο 0-3 στο 29΄με το σουτ του Κουτσιανικούλη από καλή θέση να περνά ελάχιστα άουτ από το τέρμα του Σούλη. Αυτό το οποίο οι παίκτες του Νίκου Παπαδόπουλου δεν πέτυχαν σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 44΄ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Μάνου και 18ο συνολικά στο πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό για το πρώτο ημίχρονο.
    Στην επανάληψη η Παναχαϊκή παρά το εις βάρος της σκορ πίεσε για να φτάσει στο γκολ. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί σε δύο περιπτώσεις. Στο 49΄ το πλασέ του Μωραϊτη από καλή θέση κατέληξε άουτ, ενώ στο 62΄ το σουτ του Κυνηγόπουλου αποκρούστηκε από τον Στρέζο. Η απάντηση από πλευρά ΟΦΗ ήρθε στο 68΄ με το πλασέ του Μάνου να αποκρούεται με τα πόδια από τον Σούλη. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με συνέπεια το υπάρχον αποτέλεσμα να διατηρηθεί μέχρι το φινάλε του αγώνα.
    ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σ. Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Γκίνο, Αργυρόπουλος (80' Μουστακόπουλος), Σωτηράκος, Φωτάκης (72' Αντωνακόπουλος), Ελευθεριάδης, Πολυχρόνης (46' Κυνηγόπουλος), Λουμπαρδέας, Μπουτζίκος, Μωραΐτης.
    ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Ποτουρίδης (18' λ. τρ. Βαφέας), Νάστος, Μαχαίρας, Ντίνας, Μάνος, Κουτσιανικούλης (59' Περογαμβράκης), Βουό (78' Πουρτουλίδης).

Σπάρτη – ΑΟΧ Κισσαμικός 1-3
    Στα του αγώνα η Σπάρτη ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα και μόλις στο 6΄ έφτασε κοντά στο 1-0, το διαγώνιο σουτ του όμως του Ράντι αντί για τα δίχτυα του Λαζαρίδη κατέληξε στο δοκάρι του τέρματος του. Αυτό το οποίο δεν μπόρε