• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

30 Μαρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 30 Μαρ 2018 - 6:22 π.μ.

Μπασκόνια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-72

Στόχος επετεύχθη για την Μπασκόνια! Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ και έγινε η όγδοη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ της Euroleague. Οι Βάσκοι κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ και έφτασαν στην έκτη συνεχόμενη νίκη τους, φτάνοντας με αυτό το αποτέλεσμα στο 16-13 το ρεκόρ τους. Κάτι το οποίο τους επιτρέπει να κοιτάξουν ακόμα ψηλότερα από την όγδοη θέση.
    Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τις δύο ομάδες ισόπαλες (9-9, 5'). Ρολ και Τάιους έδωσαν λύσεις επιθετικά και η Μακάμπι πήρε τα ηνία της αναμέτρησης (12-16, 7'). Η Μπασκόνια πήρε λύσεις από Πουαριέ και Μπομπουά και με την άμυνα ν είναι αποτελεσματική ανέτρεψε την κατάσταση για το 22-18 της πρώτης περιόδου.
    Οι Βάσκοι μπήκαν δυναμικά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Σενγκέλια και Βόιτμαν ανέλαβαν δράση και κάπως έτσι η διαφορά αυξήθηκε (30-22, 13'). Ο Γερμανός ήταν αποτελεσματικός και με την Μακάμπι σε ρόλο... κομπάρσου το προβάδισμα των γηπεδούχων αυξήθηκε (34-24, 16'). Η Μακάμπι αντέδρασε στο φινάλε του δεκαλέπτου και χάρη σε Μπόλτνεν και Κέιν μάζεψε τη διαφορά για το 38-34 του πρώτου μέρους.
    Ο Τζέισον Γκρέιντζερ ανέλαβε δράση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους και η Μπασκόνια ανέβασε εκ νέου τη διαφορά (45-36, 23'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και εμ τον Νόρις Κόουλ μείωσαν τη διαφορά (51-46, 26'). Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να δίνει λύσεις στην ομάδα του και με τον Παραχούσκι συμπαραστάτη το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (53-53, 29'). Ο Γκαρίνο είπε την... τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο, γράφοντας το 56-53 για την Μπασκόνια.
    Ο Γκαρίνο εξελίχθηκε σε παράγοντα του αγώνα και με δικές τυο προσπάθειες έφερε σε θέση ισχύος την ομάδα του στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (60-53, 31'). Ο Παραχούσκι προσπαθούσε να κρατήσει κοντά στο σκορ την ομάδα του, όμως Γκαρίνο και Πουαριέ είχαν διαφορετική γνώμη (67-59, 34'). Η κατάσταση δεν άλλαξε, με τον Βόιτμαν να ανεβάζει τη διαφορά στους 9 πόντυος σε κρίσιμο σημείο (73-64, 37'). Μέχρι το φινάλε η κατάσταση δεν άλλαξε με την Μπασκόνια να είναι αυτή που πανηγύρισε τη νίκη στο φινάλε.
    Τα δεκάλεπτα 22-18, 38-34, 56-53, 83-72.