• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

7 Μαρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 7 Μαρ 2018 - 9:32 μ.μ.

Νεπτούνας - Στρασμπούρ 73-68

Για το ζευγάρι που θα διασταυρωθεί στους «8» με το νικητή του ΑΕΚ - Νίμπουρκ, οι Λιθουανοί κατάφεραν να αποδώσουν καλά στην έδρα τους και να πάρουν ένα προβάδισμα που δεν τους εξασφαλίζει κάτι, αλλά τους δίνει ελπίδες πρόκρισης. Η Στρασμπούρ έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό, αλλά γνωρίζει πως στο γήπεδό της είναι γενικά καλύτερη.
    Οι γηπεδούχοι, παίρνοντας ώθηση από την εξέδρα, μπήκαν εντυπωσιακά στο παρκέ και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (22-12). Η διαφορά έφτασε μέχρι το +14 (32-18 στο 14'), αλλά ο Κολέ επιστράτευσε ένα κοντό σχήμα που γύρισε την κατάσταση και επέτρεψε στην Στρασμπούρ να μειώσει σε 38-34 με τη λήξη του ημιχρόνου.
    Το πρώτο γαλλικό προβάδισμα ήρθε με καλάθι του Μποστ για το 41-43 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 58-56. Εκεί, η Νεπτούνας έβγαλε ξανά ένταση στο παιχνίδι της και κατάφερε να φτάσει στο τελικό 73-68 που της δίνει ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης. Κορυφαίος για τους νικητές ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Τόμας Ντελινινκάιτις (19π.), ενώ ισάριθμους πόντους σημείωσε για τους Γάλλους ο Ντέιβιντ Λόγκαν.
    Το δεύτερο παιχνίδι του ζευγαριού θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (14/3, 21:30) επί γαλλικού εδάφους.
    Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-34, 58-56, 73-68

• Κάντε like στον istioforo news

• Blogger Comments
    • Facebook Comments
    Item Reviewed: Νεπτούνας - Στρασμπούρ 73-68 Rating: 5 Reviewed By: istioforos news