• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

12 Μαρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 12 Μαρ 2018 - 6:33 μ.μ.

Ρέθυμνο - Ολυμπιακός 66-86

Δεν συνάντησε πρόβλημα στο Ρέθυμνο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που προφύλαξε και τον Κώστα Παπανικολάου. Ουσιαστικά, οι Πειραιώτες έκαναν... ζέσταμα για το επόμενο ματς τους και ανέβηκαν στο 14-4, την ώρα που το Ρέθυμνο υποχώρησε στο 7-11 και συνεχίζει να κυνηγά μία θέση στην οκτάδα. Υπενθυμίζουμε πως ο Ολυμπιακός έχει μπροστά του το παιχνίδι της Euroleague με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ (15/3, 21:00).
    Με... πατημένο γκάζι μπήκαν στο παρκέ οι «ερυθρόλευκοι» και βρήκαν σκορ κυρίως από Σπανούλη-Παπαπέτρου για το 4-15 στο 6'. Το Ρέθυμνο, παρά τα πέντε λάθη του, μείωσε σε 12-19 με το τέλος της πρώτης περιόδου και συνέχισε την αντεπίθεση. Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου άνηκε στους Κρητικούς που εκμεταλλεύτηκαν τα προβλήματα του Ολυμπιακού για το 21-21.
    Το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, όμως, ήταν... διαφορετική ιστορία. Ο Σπανούλης μπήκε στο παρκέ και με ένα τρίποντό του, συν αυτό του Στρέλνιεκς, οι Πειραιώτες «ξεκόλλησαν». Οι παίκτες του Βετούλα έχαναν συνεχή λέι απ, την ώρα που ο Τιλί εξασφάλιζε διαρκώς νέες κατοχές για τον Ολυμπιακό. Ο Μπράουν, με τρίποντο, «εκτόξευσε» τη διαφορά (23-39), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ερυθρόλευκο +12 (28-40).
    Με το ξεκίνημά του στο δεύτερο μέρος, ο Ολυμπιακός φρόντισε να γράψει από νωρίς τίτλους τέλους στο ματς. Μπράουν και Σπανούλης έβαλαν από δυο τρίποντα, ο Παπαπέτρου πρόσθεσε ένα και η διαφορά έφτασε σε χρόνο... μηδέν στους 25 (32-57, στο 25'). Γκούντγουιν και Μούντι έδωσαν κάποιες λύσεις στο Ρέθυμνο, αλλά η διαφορά δεν μειώθηκε αισθητά (41-64) μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου. Με τη διαφορά σε τέτοια επίπεδα, το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε τυπικό χαρακτήρα και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν άνετα στο τελικό 66-86.
    Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-40, 41-64, 66-86
    O MVP: Το δίδυμο Σπανούλη-Παπαπέτρου έκανε όλη τη δουλειά για τον Ολυμπιακό. Ο «Kill Bill» τέλειωσε το ματς με 15 πόντους και 8 ασίστ χωρίς να... πατήσει τούρμπο, ενώ ο Παπαπέτρου έπαιξει και για τον Παπανικολάου ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.
    Ο Αόρατος: Έπειτα από ένα πολύ καλό ματς με την Μπάμπεργκ, ο Τζαμέλ ΜακΛιν δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο Ρέθυμνο δεν σκόραρε, ούτε πήρε ριμπάουντ σε 11' συμμετοχής.
    Ο Σκληρός: Το πάλεψε όσο μπορούσε για τους Κρητικούς ο Σακίλ Γκούντγουιν. Ο Αμερικανός ψηλός έκανε μία γεμάτη εμφάνιση με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, αλλά δεν θα μπορούσε να κρατήσει μόνος του το Ρέθυμνο στη διεκδίκηση.
    Ο Πεσμένος: Ο Χάρης Γιαννόπουλος έχει ρόλο ηγέτη στο Ρέθυμνο, αλλά το ματς με τον Ολυμπιακό δεν του βγήκε κι έμεινε άποντος στα 21 λεπτά που έπαιξε.
    Η Στιγμή: Η αντίδραση του Ολυμπιακού όταν το Ρέθυμνο ισοφάρισε, 21-21, στη δεύτερη περίοδο. Η άμυνα «ανέβηκε» level, ο Σπανούλης δημιούργησε καταστάσεις και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα.
    Εντυπωσιακή φάση «έβγαλαν» στην τρίτη περίοδο οι παίκτες των Πειραιωτών:

Η Γκέλα: Σε ένα ματς που έπρεπε να κάνουν τα πάντα σχεδόν τέλεια για να μείνουν ανταγωνιστικοί, οι παίκτες του Ρεθύμνου έχασαν πολλά εύκολα λέι απ στο πρώτο ημίχρονο και δεν κατάφεραν να κρατήσουν την επαφή τους με το σκορ. Παράλληλα, ήταν άστοχοι και πίσω από τα 6.75.
    Η Διαιτησία: Σώμος, Συμεωνίδης και Ευφραιμίδης δεν είχαν πρόβλημα να ελέγξουν μία αναμέτρηση, της οποίας η έκβαση κρίθηκε ουσιαστικά από πολύ νωρίς.
    Η Εξέδρα: «Ζεστή» ατμόσφαιρα στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη που είχε αρκετό κόσμο και παλμό, από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Συνθήματα κατά της κυβέρνησης από τους οπαδούς του Ολυμπιακό.