• ΡΟΗ

8 Μαρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε - 8 Μαρ 2018 - 7:24 μ.μ.

Εργοτέλης - Παναχαϊκή 2-1

Ένα τέρμα του Βέλγου επιθετικού Ούγκο Κάιπερς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης χάρισε τη νίκη επί της Παναχαϊκής (2-1) στον Εργοτέλη, με την ομάδα του Τάκη Γκώνια να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να αποφύγει τον υποβιβασμό στην τρίτη κατηγορία. Οι Κρητικοί είχαν ανοίξει το σκορ με τον Αμερικανό στράικερ Τζόρνταν Έφορντ, έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια στο τρίτο λεπτό του αγώνα, ενώ οι Πατρινοί ισοφάρισαν προσωρινά με κεφαλιά του Παναγιώτη Μωραΐτη, ο οποίος αξιοποίησε τη σέντρα του Γιώργου Ντάσιου στο 42', ενώ είχαν και δοκάρι με τον Σπύρο Φουρλάνο στο 82'.
    Με την εντός έδρας νίκη αυτή, ο Εργοτέλης του Τάκη Γκώνια έφτασε τους 23 πόντους σε 20 αγωνιστικές της stoiximan.gr Football League, προσπέρασε την Αναγέννηση Καρδίτσας και ανέβηκε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα, η οποία εξασφαλίζει την παραμονή στην δεύτερη κατηγορία, ενώ η τρίτη της πάλαι ποτέ Β΄ Εθνικής Παναχαϊκή του Σωκράτη Οφρυδόπουλου παρέμεινε στους 43 βαθμούς και στο -7 / -5 από Άρη και ΟΦΗ αντιστοίχως.