• ΡΟΗ

11 Μαρ 2018
    - Istioforos news, 11 Μαρ 2018 - 5:02 μ.μ.

Πλατανιάς – Ολυμπιακός 0-4

Απέναντι στην ουραγό και πιθανότατα τη χειρότερη ομάδα του φετινού πρωταθλήματος, ο Ολυμπιακός δύσκολα θα αντιμετώπιζε πρόβλημα σε ένα ματς που θα έψαχνε τη νίκη που θα τον διατηρούσε κοντά στην κορυφή. Από τη στιγμή μάλιστα που η... ιστορία του φετινού Πλατανιά είχε δείξει ότι ο Πλατανιάς μετά από ένα γκολ κατέρρεε πλήρως, το μόνο που θα χρειαζόντουσαν οι «ερυθρόλευκοι» ήταν να βρουν νωρίς τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.
    Κάπως έτσι, ο Ολυμπιακός -με λίγες αλλαγές στην αρχική σύνθεσή του αφού επέστρεψαν Σισέ, Φορτούνης και προστέθηκε επίσης ο Μαρτίνς- μπήκε στον αγωνιστικό χώρο των Περιβολιών με διάθεση να επιβάλει τον ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά. Το κατάφερε σχετικά γρήγορα και παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο δεν υπήρξαν φάσεις και καλός ρυθμός, ευτύχησε να να πετύχει αυτό που ήθελε.
    Οι Πειραιώτες διατήρησαν εύκολα την κατοχή της μπάλας -σταθερά γύρω στο 65%- και την κυκλοφόρησαν σε αρκετές περιπτώσεις με υπομονή μέχρι την περιοχή του Πλατανιά, με τους μέσους του Γκαρσία να ακολουθούν τις οδηγίες του Ισπανού κάνοντας αρκετές κινήσεις στον χώρο, στοιχείο που ταλαιπώρησε με έναν έξτρα τρόπο την άμυνα των Κρητικών. Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι, υποχρεώθηκαν αντίθετα από το ξεκίνημα σε ένα εξαιρετικά παθητικό παιχνίδι, περιμένοντας τον αντίπαλο μόλις λίγα μέτρα έξω από την περιοχή τους και δύσκολα θα είχαν τύχη στο ματς αν συνέχιζαν έτσι για πολλή ώρα. Όπως αποδείχθηκε, το ματς στα Χανιά τελείωσε ουσιαστικά πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα.
    Μόλις στο 14' ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μιραλάς στο τείχος και νέα πάσα του Βέλγου στο πλάι προς τον Κούτρη, ο μπακ των «ερυθρόλευκων» έκανε το γύρισμα και ο Ρομαό που ακολούθησε την πορεία της μπάλας έγραψε το 0-1 με κοντινή προβολή. Δέκα ακριβώς λεπτά μετά, στο 24' ήρθε το 0-2 και η... διάλυση του Πλατανιά. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια των φιλοξενούμενων, ο Φορτούνης έβγαλε κάθετη για τον Ανσαριφάρντ που έκανε την προβολή, ο Κλιάιτς απέκρουσε όμως ο Μάριν πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε σε κενή εστία.
    Ανά δεκάλεπτο πλέον ο Ολυμπιακός έφτανε στο γκολ! Στο 34' οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι μετά από άγαρμπο μαρκάρισμα του Μάλσα στον Μιραλάς, ο Βέλγος ανέλαβε να στήσει τη μπάλα στη λευκή βούλα μετά και από μια διαβούλευση με τον Ανσαριφάρντ και στο 35' εκτέλεσε εύστοχα για το 0-3. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ με τα ερυθρόλευκα μετά την επιστροφή του. Τελευταίο ήταν στις 18 Απριλίου του 2012 και ένα εκτός έδρας 4-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα!
    Περιττό να αναφερθεί ότι πλέον, με αυτό το σκορ, ο Ολυμπιακός είχε καθαρίσει οριστικά το ματς, χωρίς ουσιαστικά να χρειαστεί να φορτσάρει ποτέ σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά. Χαρακτηριστικό είναι άλλωστε ότι είχε 5 τελικές στο διάστημα αυτό, αλλά και οι 5 ήταν στον στόχο. Η μία και μοναδική του Πλατανιά πάλι, ήταν ένα σουτ άουτ του Δημούτσου στο 8'.
    Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα παρά τις δύο αλλαγές του Χατζηνικολάου. Ο τεχνικός των Κρητικών προσπάθησε να συνεφέρει κάπως την ομάδα του αλλά πλέον η ζημιά τόσο σε αγωνιστικό όσο και το ψυχολογικό κομμάτι είχε γίνει. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να μην αντιμετωπίζει κανένα απολύτως πρόβλημα και να ελέγχει το ματς με τη μπάλα στα πόδια του, φτάνοντας και σε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ.
    Στο 50' η κεφαλιά του Σισέ απείλησε τον Κλιάιτς, όπως και το σουτ του Ομάρ στο 52' που έσωσε ο γκολκίπερ του Πλατανιά. Αντιθέτως, δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στη φάση του 58' όταν ο Ομάρ βρήκε χώρο στα δεξιά, έκανε τη σέντρα και ο προωθημένος Σισέ που είχε αφεθεί αμαρκάριστος, σηκώθηκε ψηλά και «κάρφωσε» με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της μικρής περιοχής για το 0-4.
    Στο 64' ο Μάριν έχασε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία, όπως και ο Πατράλης για τον Πλατανιά στο 69' και κάπως έτσι παρέμεινε αυτό το διαμορφωθέν από το 58' 0-4. Στα επόμενα λεπτά μέχρι και το φινάλε, ο Ολυμπιακός έκανε απλή διαχείριση στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε στην 15η νίκη του στο πρωτάθλημα ανεβαίνοντας ξανά στην 3η θέση.
    Το ταμείο του αγώνα
    Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από ότι χρειαζόταν για να καθαρίσει νωρίς το πιο εύκολο ματς ως το φινάλε του πρωταθλήματος και να ασχοληθεί με τα επόμενα, δεν έκανε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Πλατανιά. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν νωρίς νωρίς, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-3 πριν το ημίχρονο και γενικά πέρασαν ένα εύκολο απόγευμα στα Χανιά απέναντι σε έναν Πλατανιά που δεν μπορεί να κοιτάξει στα μάτια μια ομάδα σαν τους «ερυθρόλευκους» και ουσιαστικά καταρρέει μετά το πρώτο γκολ που δέχεται.
    Αυτοί που έκριναν το ματς
    Αρκετοί «ερυθρόλευκοι» σε καλή μέρα, όπως οι δύο μπακ Κούτρης και Ομάρ που είχαν και από μία ασίστ, ορεξάτοι και οι σκόρερ Ρομαό, Μάριν. Ουσιαστικός αυτή τη φορά και ο Κέβιν Μιραλάς από τα πόδια του οποίου ξεκίνησε το πρώτο γκολ ενώ σκόραρε και το πέναλτι για το 0-3 για το πρώτο του γκολ στη δεύτερη «ερυθρόλευκη» θητεία.