• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

7 Μαρ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 7 Μαρ 2018 - 6:33 μ.μ.

Καλλιθέα – Άρης 0-0

Παρά το γεγονός πως ο Άρης ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έχοντας καθαρές ευκαιρίες για γκολ, εν τέλει δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, μετά και την εντός έδρας... γκέλα με τα Τρίκαλα.
    Πλέον η βαθμολογία πήρε... φωτιά στην Football League, με τον Άρη να βρίσκεται στην 1η θέση με 50 και τον ΟΦΗ που κέρδισε εκτός έδρας τον Αιγινιακό, να ακολουθεί με 48 βαθμούς. Οι «κιτρινόμαυροι» σκόραραν τρεις φορές στην αναμέτρηση με τον βοηθό να... σηκώνει την σημαία, ωστόσο υπέπεσε σε μεγάλο λάθος, καθώς στο 3ο γκολ που σημειώνει ο Διαμαντόπουλος, καλύπτεται καθαρά από τον Ντιακιτέ. Ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δυο ομάδες με δέκα ποδοσφαιριστές.
    Ο Άρης φιλοξενήθηκε στο “Ελ Πάσο” από την Καλλιθέα στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Football League. Παρά τον "μονόλογο" των "κιτρινόμαυρων", οι δύο ομάδες αποχώρησαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το 0-0, αν και ο Άρης πρόλαβε να καταγράψει δυο γκολ που ορθώς ακυρώθηκαν ως οφσάιντ και ένα δοκάρι.
    Το φιλμ του αγώνα:
    Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, η ομάδα του Δημήτρη Σπανού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με το «γκάζι πατημένο» και προσπάθησε να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό της, έχοντας την συντριπτική κατοχή της μπάλας.
    Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη ήρθε μόλις στο 9΄ με τον Μουμίν να περνάει όμορφα την μπάλα στον Διαμαντόπουλο, ωστόσο, ο Θεοδωράκης έδιωξε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Πλατέλλας εκτέλεσε το κόρνερ, με τους αμυντικούς της Καλλιθέας να μη μπορούν να απομακρύνουν και την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Χαντί που σούταρε με δύναμη και ανάγκασε τον πορτιέρε των γηπεδούχων σε νέα επέμβαση.
    Στη συνέχεια, ο Άρης συνέχισε στο ίδιο επιθετικό τέμπο, με τον Βαλεριάνο στο 18΄ να κάνει όμορφη ατομική ενέργεια από τα αριστερά, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε, συγκλίνοντας προς την περιοχή, κατέληξε άουτ.
    Τα γκολ που ακυρώθηκαν
    Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Άρης σκόραρε από κοντά με τον Διαμαντόπουλο που πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Πλατέλλα, ωστόσο, σωστά υποδείχθηκε σε αντικανονική θέση από τον επόπτη.
    Παρά την διπλή άμυνα «ζώνης» της Καλλιθέας, ο Άρης συνέχισε να κυριαρχεί σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, ενώ στο 31΄ οι Θεσσαλονικείς βρήκαν και πάλι δίχτυα με τον Διαμαντόπουλο, αλλά και πάλι ο επόπτης ορθώς υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Χαντί που δέχθηκε την πάσα του Παυλίδη και στη συνέχεια μεταβίβασε στον Διαμαντόπουλο.
    Δοκάρι και... ημίχρονο
    Τέσσερα λεπτά μετά από το δεύτερο ακυρωθέν γκολ, ο Άρης είχε και δοκάρι. Η φάση αυτή προήλθε από έξοχη σέντρα του Χαντί, ωστόσο ο Σετζάι μπήκε στη φάση πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα ο Διαμαντόπουλος με το κεφάλι, το οποίου η απομάκρυνση κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Θεοδωράκη