• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

13 Φεβ 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 13 Φεβ 2018 - 10:19 μ.μ.

ΠΑΟΚ - Χάλκμπανκ Άνκαρα 3-1

Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι «έσβησε» στο τρίτο σετ δύο σετ μπολ (σε περίπτωση που οι Τούρκοι το κατακτούσαν αποκλειόταν) όμως κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα γυρνώντας την κατάσταση. Με την ψυχολογία στα ύψη κατάφερε να βρει τις λύσεις και στο τέταρτο σετ παίρνοντας τη νίκη που του δίνει ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.
    Επόμενο παιχνίδι για τον πρωταθλητή κόντρα στη Σασταμάλα και πάλι στην Θεσσαλονίκη. Στην αναμέτρηση αυτή ο ΠΑΟΚ θέλει και πάλι τη νίκη προκειμένου να ελπίζει σε ήττα της Χάλκμπανκ από την Φρίντρισχαφεν για να προκριθεί.
    Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε και τις απουσίες αφού δεν αγωνίστηκαν ο Βάλκιερς και ο Σαφράνοβιτς. Την ίδια ώρα μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Θάνος Τερζής που σήκωσε όλο το βάρος στην πάσα και ο Γκιόν που έβγαλε το κάρο από την λάσπη σε πολλά σημεία του αγώνα.
    Ο Ολλανδός ακραίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 14 πόντους όσους και ο Ουσίκοφ. Ο Γκιόν όμως που πήρε ψήφο εμπιστοσύνης μετά την άφιξη του Ραφαήλ Κουμεντάκη είχε και τρία μπλοκ σε καθοριστικά σημεία.
    Σημαντική συνεισφορά και από τον Έλληνα κεντρικό που είχε 11 πόντους. Από την Χάλκμπανκ ξεχώρισε ο Σούμπασι με 13 πόντους ενώ 12 είχε ο Πέτριτς.
    Δυνατά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες χωρίς καμία να καταφέρει να πάρει σημαντική διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που με τον Ιερεθουέλο κατάφεραν να οδηγήσουν το σετ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά δύο πόντων για το 8-6. Οι Τούρκοι συνέχισαν το σερί του φτάνοντας στο +4 (11-7) μετά από πρώτο χρόνο του Γιουνές.
    Στο 12-8 μετά από μπλοκ άουτ του Ράμος ανέλαβε δράση ο Τακουρίδης. Ο Έλληνας κεντρικός με τα καλά του σερβίς έκανε σερί 7-0 φτάνοντας στο 15-13 και το 16-13 του δεύτερο τεχνικού τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς του συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και μετά τη δεύτερη αναγκαστική διακοπή φτάνοντας στο 23-14 και το 25-16 για το πρώτο σετ με τον Ουσίκοφ.