• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

30 Δεκ 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 30 Δεκ 2017 - 10:10 μ.μ.

Κόροιβος - Προμηθέας 78-71

Τέλος στο αρνητικό της σερί έβαλε η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου με πρωταγωνιστή τον Τζαχί Κάρσον ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 4-6. Από την άλλη, ο Προμηθέας δεν απέφυγε την ήττα και σε τρίτο σερί ματς και έπεσε στο 6-4. Ντεμπούτο για Οκτάβιους Έλις στον Προμηθέα.

Νευρικά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες που αστόχησαν στις περισσότερες προσπάθειές τους στα πρώτα λεπτά (7-6, στο 5'). Ο Φαγιέ (7π.) έδωσε ανάσα στον Προμηθέα, το ματς απέκτησε ρυθμό και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σουτ του Χολ για το 17-18. Ο Τουτζιαράκης ανέβασε την απόσταση (19-24), αλλά ο Κόροιβος αντέδρασε με σερί 8-0 και κράτησε τον έλεγχο μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (35-31) με μπροστάρη τον Κάρσον (10π.).

Πιο καλά μπήκε η ομάδα του Μάκη Γιατρά στο δεύτερο ημίχρονο που είχε το προβάδισμα (39-40, στο 25'). Ωστόσο, και πάλι ο Κόροιβος κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του (46-40, στο 28') και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 51-48.

Mάλιστα, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκε με... πατημένο το γκάζι στην τρίτη περίοδο και εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (61-48, στο 33'). Ο Σαλούστρος σκόραρε για το 66-56, ενώ λίγο αργότερα ο Φαγιέ πέτυχε τρίποντο και ακολούθησε καλάθι του Μιλόσεβιτς για το 70-66. Ο Κάρσον «μίλησε» ξανά για το 73-67 και ακολούθησε μπλοκ του Ντεκόζι στον Χολ που έκρινε οριστικά τη μοίρα του αγώνα (78-71).

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-31, 51-48, 78-71

Η Στιγμή: Το ξεκίνημα του Κοροίβου στην τέταρτη περίοδο ήταν ενθουσιώδες και κομβικό. Με σερί 10-0, η ομάδα του Καλαμπάκου έφτιαξε διψήφια διαφορά (61-48) και έφερε το ματς σε μία κατάσταση που... ελεγχόταν από τους γηπεδούχους. Κομβική η τάπα του Κουέντιν Ντεκόζι στον Χολ με το σκορ στο 74-67.

Η Γκέλα: Πιο άσχημη στιγμή ήταν βέβαια ο τραυματισμός του Διονύση Σκουλίδα που συγκρούστηκε λίγο πριν το τέλος με αντίπαλό του κι έχασε τις αισθήσεις του. Στο... αγωνιστικό σκέλος, ο Προμηθέας πλήρωσε μεταξύ άλλων την αστοχία στις βολές (14/22).

Η Διαιτησία: Αναστόπουλος, Ανδρικόπουλος και Τζαφλέρης ξεσήκωσαν, σε διαφορετικές περιπτώσεις, και τους δύο πάγκους με τις αποφάσεις τους, αλλά δεν έκριναν τον αγώνα.

Η Εξέδρα: Πολύς κόσμος στο κλειστό της Ήλιδας και όμορφη ατμόσφαιρα σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε ντέρμπι για τις δύο ομάδες του Πελοποννήσου.

• Κάντε like στον istioforo news

• Blogger Comments
    • Facebook Comments
    Item Reviewed: Κόροιβος - Προμηθέας 78-71 Rating: 5 Reviewed By: istioforos news