• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

11 Ιανουαρίου 2018
    - Δημοσιεύτηκε, 11 Ιανουαρίου 2018 - 10:29 μ.μ.

Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 1-0

Το 1-0 του πρώτου αγώνα στην Τρίπολη υπέρ του Ατρομήτου δεν έδινε και πολλά περιθώρια στον Αστέρα, ο οποίος έπρεπε να ψάξει από νωρίς το γκολ. Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Παντελίδη έδειξαν να έχουν την πρωτοβουλία, με τον Ατρόμητο να δίνει χώρο στον αντίπαλο και να επιδιώκει ξεκάθαρα να χτυπήσει στην κόντρα.
    Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Αρκάδες ήρθε στο 5΄ όταν μετά από ένα λάθος των γηπεδούχων, ο Τσιλιανίδης βρήκε στον κενό χώρο τον Μανιά που μπήκε στην περιοχή, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο. Στο 9΄ ο Αστέρας ξαναχύπησε με τον Τόνσο να πιάνει το πλασέ και την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι του Μίρκοβιτς.
    Ο Ατρόμητος απάντησε στο 13΄ με τον Ρισβάνη να πιάνει ανενόχλητος κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Γιαννούλη, ωστόσο η προσπάθεια του στόπερ των γηπεδούχων ήταν αδύναμη. Ο Αστέρας συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 15΄ η ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ιγκλέσιας από πλάγια θέση, ανάγκασε τον Μίρκοβιτς να κάνει την απόκρουση του ημιχρόνου. Ο Σέρβος τερματοφύλακας είπε εκ νέου όχι στο σουτ του Τσιλιανίδη.
    Κόντρα στην εικόνα του αγώνα, ο Ατρόμητος έφτασε πρώτος στο γκολ στο 29΄. Ο Γιαννούλης εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Καρασαλίδης με κεφαλιά στην κίνηση έκανε το 1-0. Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα ο Ουάρντα λίγο έλειψε να βάλει το γκολ της… χρονιάς,  με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή που άφησε άγαλμα τον Αθανασιάδη, ωστόσο η μπάλα βρηκε στη συμβολή των δοκαριών.
    Μετά το πρώτο 25λεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς, ωστόσο ο Αστέρας απάντησε στο δοκάρι με ένα σουτ του Ιγκλέσιας έξω από την περιοχή στο 37΄, αλλά ο Μίρκοβιτς ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Το 1-0 παρέμεινε, με τον Ατρόμητο να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Καλύτερος ο Ατρόμητος, με δέκα ο Αστέρας
    Στην επανάληψη ο Ατρόμητος μπήκε πιο δυνατά σαν να βρισκόταν αυτός πίσω στο σκορ. Οι Περιστεριώτες έφτασαν κοντά στο δεύτερο τέρμα στο 53΄ σε μια εξαιρετική αντεπίθεση με πρωταγωνιστές τους Ουάρντα, Βασιλακάλη και τελικό αποδέκτη τον Γιαννούλη, ο οποίος όμως με το δεξί δεν κατάφερε να νικήσει τον Αθανασιάδη. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ουάρντα με κεφαλιά από δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Αθανασιάδη.
    Ένα λεπτό αργότερα στο 55΄ ο Αστέρας έμεινε με δέκα έπειτα από δεύτερη κίτρινη κάρτα στο Σελίν και κάπου εκεί το έργο των Αρκάδων φάνηκε να γίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Στο 58΄ ο Ατρόμητος έχασε μία ακόμα μεγάλη ευκαιρία, έπειτα από τρομερή συνεργασία των παικτών του. Ο Μάντσον μπήκε στην περιοχή έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Βραζιλιάνου.
    Όσο περνούσαν τα λεπτά ο Αστέρας έδειχνε να συμβιβάζεται με τον αποκλεισμό, με τον Ατρόμητο να κατεβάζει ταχύτητα. Παρόλα αυτά οι Περιστεριώτες θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ένα ακόμα γκολ με τον Ουάρντα στο 76΄. Ο Αντζουλάς λίγο έλειψε να βάλει τον Αστέρα ξανά στο παιχνίδι στο 85΄, αλλά ο Μίρκοβιτς ήταν πάλι παρών. Αυτή ήταν και η τελευταία ουσιαστικά προσπάθεια των Αρκάδων, με τον Ατρόμητο να περνά με δύο νίκες στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας και τον κόσμο του Περιστερίου να ζητά «πρωτάθλημα και κύπελλο».
    Το γκολ του αγώνα

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων
    Ατρόμητος (Κάναντι): Μίρκοβιτς-Σάκιτς, Χατζηισαϊας, Ρισβάνης, Καρασαλίδης, Γιαννούλης-Μάντσον, Ούμπιδες (89΄ Κυριακίδης), Βασιλακάκης (71΄ Μπουσούλατζιτς)-Ουάρντα, Ντιγκινί (67΄ Ντάουντα)
    Αστέρας Τρίπολης (Παντελίδης): Αθανασιάδης-Κώτσιρας (55΄ Μπέρτος), Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Σελίν,  Κυριακόπουλος-Μουνάφο, Ιγκλέσιας (60΄ Αντζουλάς), Τσιλιανίδης-Τόνσο, Μανιάς (70’ Γκοντό)
    ΤΑ ΠΛΑΝΑ ΤΩΝ ΠΡΟΠΟΝΗΤΩΝ: Ο Νταμίρ Κάναντι επέλεξε το 3-5-2 για τον Ατρόμητο με τον Μίρκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και μπροστά του, τους Χατζηισαϊα, Γιαννούλη, Καρασαλίδη. Σάκιτς στη δεξιά πλευρά, Γιαννούλης στην αριστερή, στην τριάδα των κεντρικών χαφ οι Μάντσον, Ούμπιδες, Βασιλακάκης και στην επίθεση οι Ουάρντα και Ντιγκινί.
    Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε τον Αστέρα κι αυτός με 3-5-2. Στον άσο ο Αθανασιάδης, στα στόπερ τους Πασαλίδη, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλο, τον Κώτσιρα στα δεξιά, τον Κυριακόπουλο στα αριστερά στη μεσαία γραμμή τους Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδη και στην επιθεση τους Τόνσο και Μανιά.
    ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΡΙΝΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Ο Καρασαλίδης πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ατρομήτου και ουσιαστικά ήταν εκείνος που «καθάρισε» την πρόκριση. Ο στόπερ της ομάδας του Περιστερίου ήταν καλός και στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Πολύ καλός και ο Σάκιτς στην πρώτη του συμμετοχή στο βασικό σχήμα.
    Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΙΤΗΤΗ: Ο Παπαπέτρου δεν είχε να διαχειριστεί κάποια δύσκολη φάση, ωστόσο σε κάποιες περιπτώσεις κατάφερε να εκνευρίσει τις δύο ομάδες, αφού θα μπορούσε να έχει βγάλει κάρτες σε σκληρά μαρκαρίσματα.
    ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Αστέρας ήταν καλύτερος στο πρώτο 25λεπτο του αγώνα, έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ απέναντι στην συμπαγή άμυνα του Ατρομήτου, ωστόσο μετά το γκολ των γηπεδούχων στο 29΄ έδειχνε να θέλει αλλά να μην μπορεί. Ο Ατρόμητος μετά το τέρμα του Καρασαλίδη απέβαλλε το άγχος και θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» σε αρκετές περιπτώσεις την πρόκριση από νωρίς. Οι Περιστεριώτες ήταν καλύτεροι συνολικά και πήραν δίκαια με δύο νίκες την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου.