• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

30 Δεκεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 30 Δεκεμβρίου 2017 - 10:19 μ.μ.

Ρέθυμνο - Κύμη 83-73

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, το Ρέθυμνο ήταν αυτό που... επιβίωσε στο ντέρμπι με την Κύμη και έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη (83-73), που το ανέβασε στο 4-6 λίγο πριν την έλευση του 2018. Μεγάλη εμφάνιση από τον Χάρη Γιαννόπουλου (22 πόντοι, 5 ριμπάουν), μίλησε στα κρίσιμα ο Μάλκολμ Άρμστεντ (18 πόντοι, 6 ασίστ), δεν έφτασε ο εξαιρετικός Κάιζερ (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ) για την Κύμη, που έπεσε στο 3-7.

Η Κύμη μπήκε... αγριεμένη στο παρκέ και προηγήθηκε με 8-2 στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στη συνέχεια και ισοφάρισαν σε 13-13 στο 6', με την ομάδα του Νίκου Βετούλα να παίρνει προβάδισμα λίγο αργότερα (17-15), με καλάθι του Λι. Μάλιστα, τέσσερις σερί πόντοι του Γιαννόπουλου επέτρεψαν στο Ρέθυμνο να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας την μικρότερη δυνατή διαφορά (23-22).

Ο αρχηγός των Κρητικών συνέχισε... καυτός και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έφερε τους γηπεδούχους στο +7 (29-22, 12'), με την Κύμη να ισορροπεί και να πλησιάζει στον πόντο (29-28, 15'). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πήρε το προβάδισμα στο 19ο λεπτό (39-38), ωστόσο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 40-39, στο τέλος του πρώτου μέρους.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με την Κύμη να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων (52-47) στο 25ο λεπτό. Το Ρέθυμνο αντέδρασε άμεσα και με οδηγό τον εξαιρετικό Γιαννόπουλο, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +5 (59-54).

Η συγκεκριμένη διαφορά παρέμεινε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου (61-56, 32'), με την Κύμη να συναντά τον... Γιαννόπουλο σε κάθε προσπάθειά της να μειώσει το σκορ. Η ομάδα της Εύβοιας πλησίαζε το Ρέθυμνο, το οποίο ξέφυγε με έξι (71-65) στο 38ο λεπτό. O Άρμστεντ έφερε την ομάδα του στο +7 (74-67, 39'), με την Κύμη να τρέχει ένα μικρό σερί 4-0 και να πλησιάζει στους 3 (74-71, 39'). Ο Τσαγκαράκης αστόχησε στο τρίποντο που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσια και οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 83-73.

Δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 59-54, 83-73

Ο MVP: Ο Χάρης Γιαννόπουλος πραγματοποίησε μία φανταστική εμφάνιση και οδήγησε το Ρέθυμνο σε μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο Σκληρός: Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μάλκολμ Άρμστεντ, που ήταν καθοριστικός στα κρίσιμα σημεία, ενώ εξαιρετική ήταν η παρουσία του Κάιζερ, από την πλευρά της Κύμης.

Ο Αόρατος: Ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης αγωνίστηκε λίγο και πέρασε απαρατήρητος στο διάστημα που πάτησε στο παρκέ.

Η Στιγμή: Το μεγάλο τρίποντο του Μάλκολμ Άρμστεντ ένα λεπτό πριν το τέλος «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη για το Ρέθυμνο.

Η Γκέλα: Το άστοχο τρίποντο του Τσαγκαράκη στέρησε την ευκαιρία από την Κύμη να ισοφαρίσει και να κυνηγήσει το διπλό.

Η Διαιτησία: Ο αγώνας δεν κρίθηκε από τις αποφάσεις των διαιτητών, οι οποίοι διαχειρίστηκαν σε γενικές γραμμές σωστά το ντέρμπι της Κρήτης.

Η Εξέδρα: Ο κόσμος του Ρεθύμνου βρέθηκε κοντά στην ομάδα του Νίκου Βετούλα και την βοήθησε να φτάσει σε μία πολύ σημαντική νίκη.