• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

30 Δεκεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 30 Δεκεμβρίου 2017 - 10:13 μ.μ.

Άρης- Τρίκαλα 82-63

Ο Άρης, που έπαιξε χωρίς τον Γιάννη Αθηναίου, μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με δύο καλάθια του Μποχωρίδη και ένα ανάποδο κάρφωμα του Μούρτου με 6-0. Τα Τρίκαλα όμως δεν απογοητεύθηκαν και με τους Τέγιτς, Τζόουνς πέρασαν μπροστά με 8-9 στο 4'. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα επόμενα λεπτά, με δυνατές άμυνες και κατ' επέκταση αστοχία (11-11 στο 7') όμως ο νεοεισελθών Ομάρ Πριούιτ με βολή και τρίποντο έκανε το 18-11. Ο Άρης είχε πάθος στο παιχνίδι του, θέλοντας πάση θυσία τη νίκη και με τον Αμερικανό πρωταγωνιστή προηγήθηκε με 22-13 στο πρώτο δεκάλεπτο.
    Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με την ίδια ορμή, προηγήθηκαν με κάρφωμα του Ουίβερ σε 26-14, ενώ με τρίποντο του Μπελ έγινε το 29-14 στο 12'. Με τον Τσαιρέλη σε ρόλο σέντερ και τον Ουίβερ στο "4" ο Άρης προηγήθηκε με 35-20. Με τον Μάρεϊ όμως να παίρνει "μπρος" στην επίθεση, τα Τρίκαλα κατάφεραν να μειώσουν σε 37-29 στο 17'. Με τον "Τσάι" να έχει 4/4 δίποντα ο Άρης κατάφερε να έχει τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο (41-31), για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με 44-34 με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη, που ήταν ο καταλύτης στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 10 πόντους και παρά τις 2/5 βολές που είχε...
    Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης με πέντε σερί πόντους του Βασιλόπουλου ξέφυγε και κατάφερε να διευρύνει τη διαφορά υπέρ του, αφού τα Τρίκαλα είχαν... μείνει στα αποδυτήρια (54-37 στο 24'). Με τρίποντο του Πουλιανίτη και καλάθι του Μποχωρίδη η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (59-39 στο 26') και λίγο μετά στους 26 (66-40). Ο Άρης έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και παρουσίασε ωραίες εικόνες μπάσκετ, που δεν μας είχε συνηθίσει στους προηγούμενους του αγώνες. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 66-45, αφού η "κιτρινόμαυρη" υπεροχή ήταν δεδομένη για τα πρώτα 30 λεπτά.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι ιδιαίτερα, ο Άρης έκανε αλλαγές, όπως και τα Τρίκαλα, το σκορ έμενε σε υψηλά επίπεδα (78-57 στο 37') με τους γηπεδούχους να δέχονται τα χειροκροτήματα των φίλων τους για την εμφάνιση... Το τελικό σκορ (82-63) βρήκε τον κόσμο να αποθεώνει και τον νεαρό Καλαϊτζάκη, που επίσης σκόραρε, με όλους τους παίκτες του Γιαννάκη εν τέλει να αναγράφονται στο φύλλο αγώνα ως σκόρερς...
    Τα δεκάλεπτα: 22-13, 44-34, 66-45, 82-63.