• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

22 Δεκεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 22 Δεκεμβρίου 2017 - 9:26 μ.μ.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Χίμκι 79-68

Λίγα 24ωρα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και να παραμείνει στην κορυφή της Euroleague. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέτυχε τον στόχο της, στον «εμφύλιο» με την Χίμκι. Κι αυτό γιατί πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και δείχνοντας χαρακτήρα στο διάστημα που η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «ροκάνιζε» τη διαφορά, πρόσθεσε μία ακόμα νίκη!
    Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με τη νίκη αυτή έφτασε στο 11-3, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, μια «στροφή» πριν από το φινάλε του πρώτου γύρου της κανονικής διάρκειας. Από την άλλη πλευρά, η Χίμκι δεν έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά τη νίκη κόντρα στην Αναντολού Εφές και υποχώρησε στο 8-6.
    Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει τα ηνία, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Νικίτα Κουρμπάνοφ (10-4, 4'). Ο Κόρι Χίγκινς φώναξε παρών και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των παικτών της Χίμκι κατάφερε να ανεβάσει σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (19-9, 7'). Σβεντ και Γκιλ έδωσαν λύσεις στην Χίμκι, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μειώνει σε 23-16 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.
    Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Κάιλ Χάινς έδινε λύσεις στο post, την ίδια στιγμή που ο Χίγκινς παρέμενε «καυτός» και η διαφορά αυξανόταν (35-18, 13'). Η είσοδος του Μάρκο Τοντόροβιτς άλλαξε τον ρυθμό της Χίμκι, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μαζεύει τη διαφορά με επί μέρους 8-0 (35-26, 17'). Κουρμπάνοφ και Ροντρίγκες έδωσαν λύσεις στην ΤΣΣΚΑ, η οποία έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα της τάξεως των 10 πόντων (43-33).
    Η Χίμκι μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, χάρη σε Γκιλ και Σβεντ (43-38, 22'). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έβρισκε λύσεις από τη γραμμή των βολών, την ίδια στιγμή που η Χίμκι πλησίαζε σε απόσταση... βολής με τον Βιάλτσεφ (53-52, 27'). Η περιφερειακή γραμμή των φιλοξενούμενων έδωσε λύσεις εκ νέου και με τον Μόνια να σκοράρει το δεκάλεπτο έκλεισε με την Χίμκι να μειώνει σε 57-55, δείχνοντας ανταγωνιστική.
    Τα πάντα άλλαξαν, όμως στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας μπήκε σοβαρή και κατάφερε να βάλει τα σουτ. Κλάιμπερν και Χάντερ πήραν προσπάθειες και η διαφορά έφτασε και πάει σε διψήφια επίπεδα (71-57, 33'). Κουρμπάνοφ και Χίγκινς συνέχισαν να σκοράρουν, την ίδια στιγμή που ο Σβεντ δεν μπορούσε να βρει το... χέρι του από την περιφέρεια 76-60, 36'). Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΤΣΣΚΑ να φτάνει σε μια άνετη νίκη, χάρη στο τελικό 79-68.
    Τα δεκάλεπτα: 23-16, 43-33, 57-55, 79-68.