26 Δεκεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 26 Δεκεμβρίου 2017 - 6:24 μ.μ.

Τότεναμ - Σαουθάμπτον 5-2

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν πρήστηκε από το φαΐ στο Χριστουγεννιάτικο ρεβεγιόν. Εξάλλου είχε δώσει ένα ραντεβού με την ιστορία και ο Χάρι Κέιν ήθελε να φανεί συνεπής.
    Το κίνητρο για τον Άγγλο επιθετικό ήταν τεράστιο, αφού ήθελε δύο γκολ για να ξεπεράσει τον Λιονέλ Μέσι και να γίνει ο πιο παραγωγικός σκόρερ για το 2017.
    Ο Χάρι Κέιν όχι μόνο τα κατάφερε, αλλά με το δεύτερο χατ-τρικ μέσα σε τρεις ημέρες βαρέθηκε να μετράει ρεκόρ και οδήγησε την Τότεναμ στο εμφατικό 5-2 επί της Σαουθάμπτον.
    Για να εκτελεί ο Κέιν πρέπει να δουλεύει σωστά όλος ο οργανισμός της Τότεναμ, ώστε να τον ταΐζει με έτοιμα γκολ. Τα δύο πρώτα ήταν προϊόν του όμορφου συνδυαστικού ποδοσφαίρου των Λονδρέζων, με τους Έρικσεν (22’) και Σον (39’) να δίνουν έτοιμα γκολ στον «serial killer» των «σπιρουνιών» που είχε εύκολο έργο για να κάνει το 2-0 και να καθαρίσει το ματς από το ημίχρονο.
    Μπορεί οι παίκτες του Ποκετίνο να έδωσαν χώρο στους «Αγίους» στο ξεκίνημα της επανάληψης, όμως η κίνηση αυτή έμοιαζε με δόλωμα. Μέσα σε ένα δίλεπτο το σκορ έφτασε στο 4-0, με ένα τέλειο συρτό πλασαριστό σουτ του Ντέλε Άλι (59’) και ένα όμορφο τελείωμα του Σον (51’).
    Η ομάδα του Πελεγκρίνο που ήταν πολύ πιο αξιοπρεπής στην επανάληψη βρήκε δύο τέρματα από Μπουφάλ (64’) και Τάντιτς (82’), όμως το μεσημέρι ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Χάρι Κέιν.
    Με υπέροχη ατομική ενέργεια και καταπληκτικό πλασέ υπέγραψε το 5-2 (67’), έφτασε τα 56 γκολ μέσα στο 2017 (δύο περισσότερα από τον Μέσι), έκανε το 8ο χατ-τρικ μέσα στο έτος που ετοιμάζεται να μας αποχαιρετίσει και φυσικά έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα τέρματα σε ένα έτος στην Premier League (39), διαλύοντας το προηγούμενο ρεκόρ του Άλαν Σίρερ!