• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

17 Δεκεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 17 Δεκεμβρίου 2017 - 8:22 μ.μ.

Νίκη Βόλου - Αστέρα Ιτέας 2-1

Την τέταρτη της εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε, η Νίκη Βόλου η οποία επέστρεψε στα τρίποντα, μετά την ισοπαλία της περασμένης αγωνιστικής. Η ομάδα της Μαγνησίας μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο 3΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με σουτ βολίδα του Μπάιριτς.
    Από το σημείο εκείνο και μετά η Νίκη κυριάρχησε πλήρως στο παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρει να φτάσει στο 2-0. Από το 28΄ κι έπειτα η ομάδα της Φωκίδας ισορρόπησε τον ρυθμό του αγώνα, και στο 38΄ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Κοντογεώργου, αποτέλεσμα που ήταν και το τελικό του ημιχρόνου.
    Στην επανάληψη η Νίκη ενέτεινε τις προσπάθειες της, προκειμένου να φτάσει στο γκολ που θα την έβαζε και πάλι μπροστά στο σκορ. Αυτό ήρθε στο 50΄ με το σουτ του Μπάιριτς να καταλήγει στα δίχτυα του Πάππου. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, επεδίωξε να πετύχει ακόμα ένα γκολ προκειμένου να κλειδώσει το τρίποντο.
    Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί, στην φάση του 65΄ το σουτ όμως του Ιορδανίδη αντί για τα δίχτυα του Πάππου σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του τέρματος του. Από την πλευρά του ο Αστέρας βγήκε μπροστά, προκειμένου να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του αγώνα.
    ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στέφανος Ξηροφώτος- Φάτζιο Μπούις): Τζήμας, Γενιτσαρίδης, Δημολιός, Βέργος, Καρτσαμπάς, Γιάκοβλεφ (87’ Γαρυφαλλόπουλος) Μέτσε, Ντόλγκι, Ιορδανίδης (91’ Λάιος), Μπάιριτς (95’ Ματθαίου), Τζιώρας (94’ Βουρδάκης)
    ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ (Κώστας Λίβας): Πάπος, Αρκουμάνης, Αντωνόπουλος, Ζανιάς, Κοντογιώργος (85’ Χαρδαλούπας), Μπογκντάνι, Γεωργουσόπουλος, Χαραλαμπίδης, Αλεξίου, Αντωνίου, Σεΐτι (78’ Τοπούζι)