• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

4 Δεκεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 4 Δεκεμβρίου 2017 - 10:00 μ.μ.

Πλατανιάς - Ατρόμητος 1-3

Μπορεί το επίθετο του να παραπέμπει σε… Κρητίκαρο, αλλά ο Θοδωρής Βασιλακάκης κατάγεται από την Ημαθία. Ακόμα κι έτσι όμως, ο Έλληνας μέσος ξέρει καλά από.. μπαλωθιές. Με ένα περίεργο τρόπο, κάθε του γκολ, είναι… γκολάρα και η παράδοση συνεχίστηκε και στα Περιβόλια.
    Με ένα απίθανο «ψαλιδάκι» με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο μέσος του Ατρομήτου «λάβωσε» τον Πλατανιά και με ένα «τούβλο» λίγο πριν το τέλος τον αποτελείωσε τον Πλατανιά, που τα έκανε όλα σωστά για 60 λεπτά, αλλά στο τέλος κατέρρευσε.
    Οι Κρητικοί τα έκαναν όλα σωστά για μία ώρα παιχνιδιού, έχασαν πέναλτι, είχαν πολλές κλασικές ευκαιρίες για να «καθαρίσουν» το ματς και να φτάσουν στην πρώτη τους φετινή εντός έδρας νίκη, αλλά όπως φαίνεται ο φετινός Ατρόμητος έχει… αστέρι. Ένα ματς που έμοιαζε χαμένο με την εικόνα των παικτών στο γήπεδο, έγινε περηφανής θρίαμβος, τέταρτο φετινό «διπλό» και μείωση της απόστασης από την κορυφή στο -3!
    Κι όμως ο Πλατανιάς ήταν η μόνη ομάδα που υπήρχε στο γήπεδο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Με τον Ενσικουλού σε καταπληκτικό βράδυ και άξιους συμπαραστάτες τους Μπούτνικ και Ντεβέσα οι Κρητικοί στρίμωξαν στα σχοινιά τον Ατρόμητο, που για μία ώρα έψαχνε για σανίδα σωτηρίας.
    Οι προειδοποιητικές βολές από Μπούτνικ (3’), Ενσικουλού (8’), Αγγελόπουλου (20’) δεν βρήκαν στόχο, όμως ο Πλατανιάς βρήκε το γκολ που άξιζε, όταν Ντικαμονά με υπέροχη ασίστ βρήκε τον Ενσικουλού που με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ (22’, 1-0).
    Μάλιστα οι Κρητικοί άγγιξαν το 2-0, όμως ο Γιαννιώτης κράτησε τον Ατρόμητο στο παιχνίδι. Στο 33ο λεπτό έβγαλε με υπερένταση συρτό διαγώνιο σουτ του Ντεβέσα, ενώ στην έναρξη της επανάληψης γύρισε όλη την ψυχολογία.
    Στο 48ο λεπτό, ο Έλληνας τερματοφύλακας «ψάρεψε» τον Μπούτνικ σε εκτέλεση πέναλτι (ανατροπή Ενσικουλού από Ρισβάνη) και έκοψε τα πόδια των Κρητικών, που έχασαν άλλη μία κλασική ευκαιρία, όταν ο Χατζηισαΐας έκοψε την τελευταία στιγμή τετ-α-τετ του Μπούτνικ (58’).
    Κάπου εκεί το ματς γύρισε από το πουθενά.
    Μία όμορφη ενέργεια του Ντάουντα και ένα ακόμα πιο υπέροχο ψαλιδάκι του Βασιλακάκη (υποψήφιο γκολ της χρονιάς) έκανε το 1-1 σε ανύποπτο σημείο (61’) και οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν.

Τρανύτερη απόδειξη; Έκαναν δώρο το 1-2, όταν Βάντερσον και Στάμος κουτούλησαν μεταξύ τους και σέρβιραν την μπάλα στο πιάτο του Ουάρντα, που δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να πλασάρει τον Κοκκαλά για το 1-2 (71’).
    Το μόνο που έλειπε ήταν το περίφημο κερασάκι στην τούρτα. Αυτό ήρθε ξανά δια… ποδός του Βασιλακάκη που επιχείρησε να ξεπεράσει τον εαυτό του. Με βολίδα από τα 30 μέτρα, σημάδεψε κοντά στο «παραθυράκι» του Κοκκαλά, έκανε το 1-3 και «υπέγραψε» την απόλυτη απόδραση του Ατρόμητου από την έδρα του Πλατανιά, που παραμένει ουραγός και χωρίς νίκη στην έδρα του...
    ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Βάντερσον, Αγγελόπουλος, Κοροβέσης, Στάθης, Ντεβέσα (59’ Στανισάβλεβιτς), Δημούτσος (75’ Παπανικολάου), Μπούντνικ, Ενσικουλού, Ντικαμονά (87’ Ουές), Στάμου.
    ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον (83’ Καρασαλίδης), Βασιλακάκης, Ούμπιδες, Ουάρντα, Ντιγκινί, Ντάουντα.