• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

11 Νοεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 11 Νοεμβρίου 2017 - 8:34 μ.μ.

Πήρε με... θρίλερ το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ σε ένα ακόμα παιχνίδι με εντυπωσιακό φινάλε κόντρα στον Άρη, πήρε τη νίκη με 63-57 στο κατάμεστο «Παλατάκι» και ανέβασε ξανά την ψυχολογία του ενόψει της δύσκολης συνέχειας σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Δικέφαλος ήθελε όσο τίποτα τη νίκη απόψε, καθώς είχε χάσει στο Κύπελλο από τους Κίτρινους, ενώ οι τελευταίες του εμφανίσεις είχαν φέρει και μουρμούρες για τον Ηλία Παπαθεοδώρου. Αυτή μάλσιτα ήταν μόλις η δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και τρίτη σε όλες τις διοργανώσεις απέναντι στον Άρη, που έκανε τρομερή ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν του έφτανε.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-2, o Άρης ισοφάρισε (7-7) ενώ ο Γουίβερ έδωσε το προβάδισμα στους “κίτρινους” (7-9). Ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 11-9, ο Αθηναίου “απάντησε” με τρίποντο (11-12) αλλά πάλι ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά (16-12 με τρίποντο του Κόνιαρη). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι “αντέδρασαν” (16-18) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18-18 (από επτά πόντους οι Τζόουνς και Μπένσον).

Ο Γουίβερ έκανε το 18-21 και ο Φλιώνης ευστόχησε για το 18-23. Ο Χρυσικόπουλος πέτυχε καλάθι και φάουλ (21-23) ενώ ο Μαργαρίτης ήταν ο υπεύθυνος για το 23-23. Ο Αθηναίου “έγραψε” το 23-24 (15′) και με υπέροχο κάρφωμα του Μοράντ έγινε το 23-26. Με τρίποντο του Αθηναίου ο Άρης πήρε ένα +6 (23-29), ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο -3 (26-29) και ο Φλιώνης έκανε το 26-31. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 31-31.

Ο “Δικέφαλος” ξεκίνησε με ένα σερί 5-0 (36-31) στο δεύτερο μέρος και ο Μαργαρίτης έδωσε αέρα επτά πόντων (38-31). Ο Τζόουνς (13 πόντοι) διαμόρφωσε το 40-31 και ο Αθηναίου πέτυχε το πρώτο καλάθι (40-34) των “κιτρίνων” στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης αντιμετώπιζε προβλήματα από τον Τζόουνς (42-34) και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 12 πόντους (48-36 στο 25′, με τον Πέτγουει να χρεώνεται με τεχνική ποινή). Η διαφορά “πήγε” στους 15 πόντους (52-37) και στο 30′ ο Δικέφαλος κέρδιζε με 54-39.

Οι “κίτρινοι” μείωσαν σε 54-42 στις αρχές της τελευταίας περιόδου ενώ ο Μπελ έφερε τον Άρη στο -9 (54-45 λίγο μετά το 33′). Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε τον δρόμο προς το καλάθι και ο Αθηναίου μείωσε κι άλλο (54-48). Ο Τσαιρέλης διαμόρφωσε το 54-50 ενώ στο 36′ έγινε το 54-53 από τον Αθηναίου. Ο Χρυσικόπουλος “ξεκόλλησε” τους γηπεδούχους (57-53), στο 57-54 οι “κίτρινοι” έχασαν την ευκαιρία να “πλησιάσουν” περισσότερο τον ΠΑΟΚ ο οποίος λίγο μετά το 38′ ήταν στο +5 (59-54 με καλάθι του Χρυσικόπουλου). Mε το σκορ στο 59-55 ο Μαργαρίτης έκοψε τον Αθηναίου ο οποίος μετά (στα 31” πριν την λήξη) αστόχησε και σε τρίποντο και τελικά ο “Δικέφαλος” επικράτησε με 63-57.

TΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΑΡΗΣ:

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Λάκι Τζόουνς έκανε τρομερό ματς. Τελείωσε με 20 πόντους και 6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 2/3 βολές.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η… εξαφάνιση του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο. Το σκορ από 31-31 στο ημίχρονο, έγινε 54-39 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος και εκεί καθάρισε το ντέρμπι.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν ο χειρότερος παίκτης του αγώνα για τον Άρη και σίγουρα αν είχε καλύτερη απόδοση, οι Κίτρινοι θα μπορούσαν να φύγουν με τη νίκη. Ο Έλληνας άσος τελείωσε το ματς άποντος, είχε airball σε τρίποντο, ενώ με την ομάδα του στο -3, πήρε τραβηγμένες επιθέσεις στο φινάλε.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι του ΠΑΟΚ δημιούργησαν εντυπωσιακή εξέδρα στο «Παλατάκι» και ίσως για πρώτη φορά φέτος, το γήπεδο θύμισε… έδρα. Έσπρωξαν την ομάδα τους στη νίκη!

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ: Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ήθελε όσο τίποτα την σημερινή νίκη και παρότι αγχώθηκε στο φινάλε, σίγουρα πλέον είναι πιο ήρεμος στον πάγκο του. Και σήμερα πάντως ο ΠΑΟΚ δεν έβγαλε κάτι καλό στο παρκέ. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης σίγουρα χρεώνεται το τραγικό τρίτο δεκάλεπτο του Άρη, αλλά και τη μεγάλη επιστροφή του στο τέταρτο, όπου λίγο έλειψε να κλέψει και τη νίκη στο φινάλε.