• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

11 Νοεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 11 Νοεμβρίου 2017 - 6:47 μ.μ.

Προμηθέας - Κύμη 93-82

Η αναμέτρηση της Πάτρας έκρυβε... μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς πολλοί περίμεναν την αντίδραση της Κύμης, μετά από τέσσερις ήττες στα πρώτα παιχνίδια της Stoiximan.gr Basket League. Τελικά, αυτό δε συνέβη ποτέ, καθώς ο εντυπωσιακός Προμηθέας συνέχισε την εξαιρετική του πορεία και επικράτησε εύκολα της ομάδα του Γιάννη Καστρίτη με 93-82, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο σύλλογος της Πάτρας κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ και... καθάρισε από νωρίς, έχοντας ως απόλυτους πρωταγωνιστές τους Λάνγκστον Χολ και Ολεξάντρ Λίποβι, με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν νωρίς με 1-7 (2'), ωστόσο ο Προμηθέας έτρεξε στη συνέχεια ένα επιμέρους 20-9 και πήρε προβάδισμα 5 πόντων (21-16) στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης. Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (24-20).
    Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στον σύλλογο της Πάτρας. Ο Προμηθέας επέβαλλε τον ρυθμό του και κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ, με τους Χολ, Γκίκα, Τουτζιαράκη και Λίποβι να πρωταγωνιστούν σε ένα επιμέρους 25-14, που έφερε τους Πατρινούς στο +15 (49-34) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
    Οι βάσεις για τη νίκη είχαν ήδη μπει από την πλευρά του Προμηθέα, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο. Ένα τρίποντο του Χολ στο 23ο λεπτό εκτόξευσε την διαφορά στους 21 πόντους (59-38), ενώ η διαφορά παρέμενε σταθερά στο ύψος των 20 πόντων (61-41 στο 24', 63-43, 25'). Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +26 (78-52) στο τέλος της τρίτης περιόδου, χάρη σε καλάθια των Γκίκα και Έβανς.
    Όπως είναι λογικό, η τέταρτη περίοδος κύλησε... διαδικαστικά για τις δύο ομάδες, καθώς το αποτέλεσμα είχε ήδη κριθεί. Αυτό βέβαια δεν απέτρεψε τον Προμηθέα να συνεχίσει σε υψηλό τέμπο και να προηγηθεί ακόμα και με 30 πόντους (84-54, 32'), ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» την διαφορά, προτού ηττηθούν με το τελικό 93-82.
    Τα δεκάλεπτα: 24-20, 49-34, 78-52, 93-82