• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

15 Νοεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 15 Νοεμβρίου 2017 - 6:07 π.μ.

Ουνικάχα Μάλαγα - Ζαλγκίρις 83-85

Η ομάδα από το Κάουνας πήρε ακόμα ένα διπλό στην φετινή Euroleague και συνεχίζει να... δείχνει τα δόντια της! Με πρωταγωνιστές και διψήφιους τους Κέβιν Πάνγκος, Εντγκάρας Ουλανόβας και Άαρον Ουάιτ η Ζαλγκίρις έριξε στο... καναβάτσο και την Μάλαγα και πήγε στο 4-3. Οι πρωταθλητές Λιθουανίας είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 37', έκαναν λάθη που έστειλαν το ματς στην παράταση, όμως κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια δύσκολη νίκη στον έξτρα χρόνο. Στο 3-4 πλέον το σύνολο του Χοάν Πλάθα, που... άργησε να ξυπνήσει και στο φινάλε δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Ουλανόβας.
    Χάνει Ζαλγκίρις ο Νέντοβιτς, αμφίβολος για ΡεάλΣχετικα5 άρθρα
    2 ομάδες, 2 πρόσωπαΑπό το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Λιθουανοί είχαν το «πάνω χέρι» και με τον έναν ή τον άλλον τρόπο συντηρούσαν τα μικρά προβαδίσματά τους (17-21 στο 10'). Παράλληλα, στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι. Με τον «Σάρας» να ανοίγει το ροτέισιον ξανά, η Ζαλγκίρις μπόρεσε να κρατήσει και να αυξήσει τη διαφορά της, έχοντας σωστές και «μετρημένες» επιλογές στην επίθεση (34-41 στο 20'). Στο ημίχρονο ο Κέβιν Πάνγκος έκανε τη διαφορά, έχοντας 13 πόντους με 2/2 δίποντα και 3/3 τρίποντα.
    Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πάτησαν... για τα καλά το γκάζι και με ένα γρήγορο 2-12 ξέφυγαν στο +17 (36-53), αφού ο Κέβιν Πάνγκος είχε 5/5 τρίποντα, φτάνοντας τους 19 πόντους στο 24'. Μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με... μπροστάρη τον Τζεφ Μπρουκ οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» τη διαφορά, αλλά δεν μπόρεσαν να την ρίξουν σε μονοψήφιο (49-59 στο 30').
    Οι άμυνες στην τελευταία περίοδο συνέχισαν να είναι «σφιχτές» και η Ζαλγκίρις μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμά της (53-64 στο 35' και 59-70 στο 37') για μεγάλο χρονικό διάστημα. Όμως, η Ουνικάχα Μάλαγα έκανε ένα «ξέσπασμα και μια... αντεπίθεση διαρκείας στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, που οδήγησαν το παιχνίδι στους δύο πόντους (70-72, 37'' πριν από το τέλος). Ο Βασίλιε Μίτσιτς έκανε 0/2 βολές, ο Ρέι ΜακΚάλουμ έβαλε το καλάθι του παιχνιδιού και το 72-72 έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση!
    Το «θρίλερ» συνεχίστηκε στην παράταση (81-81 στο 33'). Η Μάλαγα έχασε διαδοχικές επιθέσεις, αλλά και ο Μιλάκνις αστόχησε στο τρίποντο που θα «σκότωνε» τους Ισπανούς. Στην επίθεση, που έμοιαζε να είναι η τελευταία της παράτασης ο ΜακΚάλουμ έκανε ξανά το... θαύμα του (83-83, 2'' πριν το φινάλε). Όμως, με 2'' στο ρολόι ο «Σάρας» έβγαλε... μόνο του τον «ζεστό» Εντγκάρας Ουλανόβας, που με δίποντο χάρισε τη νίκη στους Λιθουανούς (τελικό 83-85)!
    Τα Δεκάλεπτα: 17-21, 34-41, 48-59, 72-72
    Παράταση: 83-85