• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

11 Νοεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 11 Νοεμβρίου 2017 - 6:49 μ.μ.

Λαύριο - Κολοσσός Ρόδου 80-62

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη χρειάστηκε μόλις λίγα λεπτά για να ξεπεράσει το άσχημο ξεκίνημα, στο πρώτο δεκάλεπτο, και έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι απέναντι στους Ροδίτες του Άρη Λυκογιάννη. Πλέον, με αυτό το αποτέλεσμα, και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 3-2 έπειτα από πέντε αγωνιστικές στην Stoiximan.gr Basket League.

Το πρώτο ημίχρονο είχε δύο διαφορετικά «πρόσωπα». Η πρώτη περίοδος άνηκε στον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος μετά το αρχικό 8-8 πάτησε «γκάζι» με μπροστάρη τον Μπρέι και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με +7 (11-18). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, το σκηνικό ήταν εκ διαμέτρου αντίθετο. Ο Κουζέλογλου βγήκε μπροστά (8π.) και ήταν ο παίκτης που έδωσε προβάδισμα στο Λαύριο (26-25). Από εκείνο το σημείο μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επί μέρους 14-1 για το +14 (40-26).

Το επιθετικό πρόβλημα των Ροδιτών δεν διορθώθηκε ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με την απόσταση να... εκτοξεύεται (49-29, στο 25'). Το μοτίβο έμεινε ίδιο μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου που έληξε με σκορ 60-42. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 25 (69-44, στο 33') με τρίποντο του Λεγκίκα, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν άνετα μέχρι το τελικό 80-62.
    Τα δεκάλεπτα: 11-18, 40-26, 60-42, 80-62