• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

14 Νοεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 14 Νοεμβρίου 2017 - 9:47 μ.μ.

Αρης-Αβελίνο 59-56

Την επιστροφή του στις νίκες μετά από πέντε σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη ήθελε σήμερα ο Άρης που υποδέχτηκε στο μισοάδειο Nick Galis Hall την Αβελίνο (3-2 νίκες). Οι "κίτρινοι" του Παναγιώτη Γιαννάκη, αγωνίστηκαν χωρίς τον Μιχάλη Τσαϊρέλη στη σύνθεσή τους που έμεινε εκτός με πρόβλημα στον ώμο.
    Το καθοριστικό «stop» του Μαργαρίτη στον Αθηναίου (vid)Σχετικα5 άρθρα, 1 Web TV
    1 ομάδα, 1 πρόσωποΟι δύο ομάδες σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία εξ' αυτών να καταφέρει να ξεφύγει σε αυτό, με το παιχνίδι να έχει γενικώς χαμηλό σκορ (25-27 σκορ ημιχρόνου) σε ένα πολύ ισορροπημένο παιχνίδι. Για τον Άρη τη διαφορά έκανε ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, που ξεκίνησε "ζεστός" το παιχνίδι, έχοντας 2/2 τρίποντα, όντας ο πρώτος σκόρερ των "κιτρίνων" στο πρώτο ημίχρονο, με δέκα πόντους (οκτώ εξ' αυτών στο πρώτο δεκάλεπτο) και έξι ριμπάουντ, δίνοντας πολύτιμες βοήθειες και στις δύο πλευρές του γηπέδου.
    Το χαμηλό σκορ του πρώτου ημιχρόνου, έδειξε και το πρόβλημα που είχαν οι δύο ομάδες στην επίθεση με τις πολλές χαμένες προσπάθειες. Οι Ιταλοί από τη δική τους πλευρά είχαν σε καλή ημέρα τον Τζέισον Ριτς (είχε 8 πόντους), ωστόσο είχαν τραγικά ποσοστά από τα 6,75 1/11 σουτ (σ.σ. μόλις 9%) και 10/21 εντός παιδειάς, κάτι που δείχνει σε μεγάλο βαθμό την κακή ημέρα που βρέθηκαν οι περισσότεροι από τους παίκτες του Στέφανο Σακριπάντι.
    H Αβελίνο πάτησε το... γκάζι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, βελτίωσε τα ποσοστά της στην επίθεση και απέκτησε μία διαφορά εννιά πόντων (30-39) η οποία ήταν και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι, με τον Ν' Ντιαγέ, να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα των "κιτρίνων" και να είναι ο βασικός παράγοντας που οι Ιταλοί "έχτισαν" αυτή τη διαφορά, ενώ "ζημιά" στην άμυνα των "κιτρίνων" συνέχισε να κάνει και ο Ριτς.
    Ο Αρης από τη δική του πλευρά, προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, με τον Μπελ να ευστοχεί σε δύο σερί τρίποντα, με το πρώτο καλάθι εντός παιδειάς για τον Αρη στο δεύτερο ημίχρονο να πετυχαίνει ο Αθηναίου 2:54', πριν το τέλος του γ' δεκαλέπτου, που ανήκε εξ' ολοκλήρου στους Ιταλούς να κλείνει με σκορ 39-44.
    Ο Αρης, μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και τα κατάφερε, καθώς, ροκάνισε τη μικρή διαφορά των Ιταλών, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και από τους Αθηναίου, Βον (ήταν άποντοι στο ημίχρονο) και με την ενεργοποίηση του Βασιλόπουλου (έβαλε πέντε πόντους) και τα τρίποντα του Μπελ, ισοφάρισε σε 55-55 για να περάσει και μπροστά στο σκορ ένα λεπτό πριν το φινάλε με το καλάθι του Βασιλόπουλου. Στη συνέχεια ο Ν' Ντιαγέ, ευστόχησε σε 1/2 βολές, με τον Γιάννη Αθηναίου να κρατάει το καλύτερο για το τέλος, καθώς ένα μεγάλο του καλάθι, έφερε τον Άρη μπροστά σκορ με +3 (59-56), με τον Ριτς να αστοχεί στο φινάλε σε σουτ τριών πόντων, μία φάση που έκανε έξαλλο τον Αμερικανό που διαμαρτυρήθηκε σε πολύ έντονο ύφος για φάουλ, με το τελικό σκορ να μην αλλάζει και την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να κερδίζει την Αβελίνο και να επιστρέφει στις νίκες.
    Ο MVP: Αρκετοί είναι οι παίκτες του Άρη που θα μπορούσαν κάλλιστα να διεκδικήσουν τον τίτλο του πολυτιμότερου. Μπελ και Βασιλόπουλος έκαναν πολύ δουλειά με τους 16 και 15 πόντους που είχαν αντίστοιχα, ωστόσο τα credits της νίκης ανήκουν εν πολλοίς στον Γιάννη Αθηναίου, που αν και είχε 0 πόντους στο ημίχρονο, στη συνέχεια ανέβασε ρυθμούς, είχε 9 πόντους και το καθοριστικό καλάθι στο τέλος που έκρινε και τον τελικό νικητή του αγώνα.
    Ο Σκληρός: Ο Χαμαντί Ν' Ντιαγέ. Ο Σενεγαλέζος σέντερ δημιούργησε τεράστια προβλήματα στον Αρη. Πέτυχε συνολικά 16 πόντους (7/8 δίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ), οι περισσότεροι εξ' αυτών στο δεύτερο ημίχρονο. Σε απόδοση τον ακολούθησε και ο Τζέισον Ριτς που είχε 16, ωστόσο όπως αποδείχτηκε στο φινάλε δεν αρκούσαν για την ομάδα τους.
    Ο Αόρατος: Ο Κιθ Μπένσον. Αλλη μία κάκιστη εμφάνιση. Αγωνίστηκε μόλις 12' και στο διάστημα αυτό κατάφερε να πετύχει μόλις δύο πόντους έχοντας συνολικά (1/7 δίποντα).
    Ο Πεσμένος: Ο Δημήτρης Φλιώνης. Ο νεαρός πλέι μέικερ, δεν ήταν στην ημέρα του. Η αλήθεια είναι πως δεν πήρε προσπάθειες πολλές επιθετικά, ήταν άποντος και δεν βοήθησε την ομάδα του.
    Η Στιγμή: Το απίστευτο στοπ του Γουέλς στον Βον, λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου. Ο Αμερικανός άσος της Αβελίνο, πήρε τα βήματα και χάρισε μία εντυπωσιακή φάση που αναμφίβολα θα είναι στα highlights της χρονιάς.
    Η Διαιτησία: Για ακόμα ένα παιχνίδι η τριάδα των διαιτητών είχε λάθη, αρκετά εκ των οποίων εκνεύρισαν τους παίκτες και τους προπονητές αμφότερων των ομάδων. Καθοριστικότερο όλων αυτό στο τέλος του αγώνα, όταν ο Ριτς, διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στην προσπάθειά του να επιτύχει σουτ τριών πόντων.
    Η Εξέδρα: Μισοάδεια ήταν το Nick Galis Hall, με τον κόσμο του Αρη να δείχνει σαφώς επηρεασμένος από την κακή εικόνα της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη στα τελευταία παιχνίδια.