- Δημοσιεύτηκε, 29 Νοεμβρίου 2017 - 6:28 π.μ.

Γουότφορντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4

Γουότφορντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4.
    Άσλεϊ Γιανγκ: Γκολ στην Premier League τις δύο προηγούμενες σεζόν, ένα.
    Άσλεϊ Γιανγκ: Γκολ στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα Γουότφορντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δύο! Ο 32χρονος Άγγλος διεθνής μπακ-χαφ ήταν «όλα τα λεφτά» για το σύνολο του Ζοσέ Μουρίνιο στο ξεκίνημα, σκοράροντας δύο φορές κόντρα στην πρώην ομάδα του, με εξαιρετικό σουτ στο 19' και θαυμάσια εκτέλεση φάουλ έξι λεπτά αργότερα, για να «γράψει» το 3-0 στο 32' ο ταλαντούχος Γάλλος μεσοεπιθετικός Αντονί Μαρσιάλ, με βιρτουόζικη προσπάθεια.
    Οι ποδοσφαιριστές του Μάρκο Σίλβα δεν κατέθεσαν τα όπλα και κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας δύο γκολ με τους Τρόι Ντίνι (πεν. 77') και Αμπντουλαγέ Ντουκουρέ (84'), ωστόσο οι «Κόκκινοι Διάβολοι» επανέφεραν σχεδόν άμεσα την τάξη, με τον 25χρονο κεντρικό μέσο Τζέσι Λίνγκαρντ να διαμορφώνει το τελικό 4-2 στο 86ο λεπτό, με ατομική προσπάθεια έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση και μπαλιά του Βάσκου Άντερ Ερέρα.
    Με την αποψινή εκτός έδρας νίκη της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε τους 32 πόντους έπειτα από 14 αγωνιστικές στο αγγλικό πρωτάθλημα και βρίσκεται πέντε πίσω από την συμπολίτισσα και πρωτοπόρο Σίτι (με ένα παιχνίδι περισσότερο), ενώ η ηττημένη Γουότφορντ παρέμεινε στην 8η θέση με 21 βαθμούς.

Γουέστ Μπρομ - Νιούκαστλ 2-2
    Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Νιούκαστλ του Ράφα Μπενίτεθ στην αναμέτρηση με την Γουέστ Μπρομ στο «Hawthorns», καθώς παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο δεύτερο ημίχρονο (Ρόμπσον-Κανού 45+1', Φιλντ 56') δεν τα παράτησε, μείωσε με φοβερή κεφαλιά του Κίαραν Κλαρκ στο 59ο λεπτό και τελικά κατάφερε να αποσπάσει τον βαθμό της ισοπαλίας, αποφεύγοντας παράλληλα την πέμπτη συνεχόμενη ήττα της για την Premier League, χάρη στο αυτογκόλ του Βορειοϊρλανδού διεθνούς κεντρικού αμυντικού και αρχηγού των «Baggies», Τζόνι Έβανς, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 83'.