• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

26 Νοεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 26 Νοεμβρίου 2017 - 9:12 μ.μ.

Μάδεργουελ - Σέλτικ 0-2

Η Σέλτικ κατάφερε να κατακτήσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν καθώς νίκησε με 2-0 την Μάδεργουελ στον τελικό του Λιγκ Καπ Σκωτίας φτάνοντας τα 17 τρόπαια στον θεσμό, ενώ παράλληλα βρίσκεται στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος με 33 βαθμούς και στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Σκωτίας.
    Μπέρδεψε το μέτρημα και έκανε «γκάφα» ο Μπαπέ (pic)Σχετικα5 άρθρα
    1 ομάδα, 1 πρόσωποΗ ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος είχε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα από την άλλη η Μάδεργουελ είχε παθητικό ρόλο και μόλις δύο φάσεις σε όλο το 45 λεπτο με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου οι πρωταθλητές Σκωτίας πέτυχαν το τέρμα που έψαχναν με ωραίο σουτ του 26χρονου μέσου, Τζέιμς Φόρεστ, μέσα από την μεγάλη περιοχή.
    Η Μόδεργουελ προσπάθησε να αντιδράση στο 53' με ωραία κεφαλιά του Ράιαν Μπάουμαν μέσα από την περιοχή αλλά ο εξαιρετικός Κρεγκ Γκόρντον αντέδρασε σωστά,  Στο 59 λεπτό η Σέλτικ κέρδισε πέναλτι και η Μάδεργουελ έμεινε με δέκα καθώς ο Κιπρέ ανέτρεψε τον Σινκλέρ μέσα στην περιοχή και πήρε απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ντεμπελέ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 0-2.
    Μετά από το δεύτερο γκολ που δέχτηκε η Μάδεργουελ προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι χωρίς όμως να καταφέρνει να πετύχει κάποιο τέρμα με το 0-2 να παραμένει μέχρι το τέλος με την Σέλτικ να κατακτάει τοn πρώτο τίτλο της σεζόν και τον τέταρτο στο 2017.