26 Νοεμβρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 26 Νοεμβρίου 2017 - 6:32 μ.μ.

Ουντινέζε - Νάπολι 0-1, Τζένοα - Ρόμα 1-1, Μίλαν - Τορίνο 0-0

Ουντινέζε - Νάπολι 0-1.
    Η πρωτοπόρος και αήττητη Νάπολι του Μαουρίτσιο Σάρι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ουντινέζε, χωρίς να είναι ανώτερη από την αντίπαλό της, με το τέρμα του Ζορζίνιο στο 33ο λεπτό και αφού πρώτα ο ταλαντούχος τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Σιμόνε Σκουφέ, είχε αποκρούσει την εκτέλεση πέναλτι του Ιταλοβραζιλιάνου διεθνούς μέσου. Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν στην επανάληψη, ωστόσο το 1-0 έμελλε να είναι το τελικό σκορ του παιχνιδιού, επιτρέποντας στους «Παρτενοπέι» να επιστρέψουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, με 38 πόντους.
    Τζένοα - Ρόμα 1-1

Πολύτιμο έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για την κατάκτηση του τίτλου έχασε η Ρόμα, καθώς παραχώρησε ισοπαλία (1-1) στην Τζένοα στο «Stadio Comunale Luigi Ferraris». Οι «τζιαλορόσι» άνοιξαν το σκορ στο 59', με άψογο τελείωμα του Στεφάν Ελ Σαραουί, μετά από μπαλιά του Αλεσάντρο Φλορέντσι, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο αρχηγός τους, Ντανιέλε Ντε Ρόσι, παραχώρησε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Τζιανλούκα Λαπαντούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ από την άσπρη βούλα, αφού στο 85' ο Κέβιν Στρόουτμαν είδε την προσπάθειά του να σταματάει στο δοκάρι του Ματία Περίν.
    Μίλαν - Τορίνο 0-0
    Νέα απώλεια βαθμών για την αντίπαλο της ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Europa League, Μίλαν, η οποία «κόλλησε» στο 0-0 απέναντι στην σκληροτράχηλη Τορίνο στο «Σαν Σίρο», έχοντας ως μοιραίο παίκτη τον Νίκολα Κάλινιτς. Ο Κροάτης διεθνής επιθετικός δεν κατάφερε να νικήσει τον Σαλβατόρε Σιρίγου της «Γκρανάτα» σε τουλάχιστον τέσσερις περιπτώσεις, με αποκορύφωμα τη φάση του 67ου λεπτού, όταν ο πολύπειρος τερματοφύλακας σταμάτησε τόσο την κεφαλιά, όσο και το πλασέ του. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ, με τον Ιάγο Φαλκέ (83') και τον Αντρέα Μπελότι (85'), ενώ στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε σωστά τέρμα του Ρικάρντο Μοντολίβο ως οφσάιντ.