• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

13 Αυγούστου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, 13 Αυγούστου 2017 - 4:10 μ.μ.

Τουρκία - Ελλάδα 71-62

Η Εθνική μας ομάδα έχει υποβιβαστεί και τυπικά από το Σάββατο (12/8), όταν και ηττήθηκε από την Λιθουανία με 96-57. Έτσι, η αναμέτρηση κόντρα στη Τουρκία δεν είχε αγωνιστικό ενδιαφέρον, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χάνει με 71-62 και να τερματίζει στην 16η θέση του Eurobasket U18.

Η Τουρκία μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 19-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ωστόσο το σύνολο της Ελένης Καφαντάρη ανέβασε «στροφές» στο δεύτερο δεκάλεπτο και έφερε το ματς στα ίσια (33-33) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
    Το παιχνίδι για την ΕΘνική Νεανίδων χάθηκε ουσιαστικά στη τρίτη περίοδο, όταν η Τουρκία «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 27-17 και πήρε προβάδισμα 10 πόντων (70-50) στο 30ο λεπτό. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι και τελικά ηττήθηκε με 71-62, τερματίζοντας στην 16η θέση του τουρνουά.
    Δεκάλεπτα: 19-14, 33-33, 60-50, 71-62
    Τουρκία (Άκερ): Γιουνέρ 31, Γιλντιζάν 7, Ουλμπέ, Ουγιούρ, Ταζάρ 8, Τασκίν, Γιλντίζ, Κούρτεμεζ, Αλπέρ 23(4), Τοπκού, Γεζγκιν 2.
    Ελλάδα (Καφαντάρη): Μυλωνάκη 5(1), Κοντογεώργου 6, Τσινέκε Ε. 23(1), Τζανετάτου 2, Αναστασοπούλου 7, Τσιχλάκη 2, Τσινέκε Κ. 4, Παναγιωτοπούλου, Κούκη 6, Πράπα 7, Στούπα.