• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Παρασκευή, 19 Μαΐου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, Παρασκευή, 19 Μαΐου 2017 - 6:38 π.μ.

Super League Κ17: Στον τελικό ο Ολυμπιακός, 5-3 στα πέναλτι τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον δεύτερο ημιτελικό του Final Four Κ17 που διεξάγεται στην Τρίπολη με τους "ερυθρόλευκους" να επικρατούν στα πέναλτι με 5-3 του ΠΑΟΚ και να παίρνουν την πρόκριση στον τελικό του Σαββάτου όπου θα αντιμετωπίσουν τον τοπικό Αστέρα.

Πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ήταν ο Γιάννης Νικοπολίδης ο οποίος απέκρουσε ένα πέναλτι και έδωσε την ευκαιρία στον Παπαδόπουλο με το τέρμα που πέτυχε να δώσει τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του. Μάλιστα ο νεαρός γκολκίπερ είχε καλές επεμβάσεις και στην διάρκεια του ματς ενώ στο 117' έκανε την απόκρουση του αγώνα κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν κακό στο πρώτο μέρος και καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο με τους "ερυθρόλευκους" συνολικά να έχουν καλύτερη απόδοση αν και το τελικό 0-0 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης αλλά και στην παράταση μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο για τις δυο ομάδες.

Στην διαδικασία των πέναλτι, ο Ολυμπιακός ήταν πιο εύστοχος, έκανε το πέντε στα πέντε με τον Νικοπολίδη να αποκρούει το τέταρτο πέναλτι του Δημήτρη Βουτσά και εν συνεχεία τον Παπαδόπουλο να ευστοχεί και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του με τους "ερυθρόλευκους" να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.