• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου 2017
    - Δημοσιεύτηκε, Παρασκευή, 13 Ιανουαρίου 2017 - 9:35 μ.μ.

Γαλατάσαραϊ - Ζαλγκίρις 87-79

Οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι στους Φιτιπάλντο, Πλάις και Γκιουλέρ αλλά και στην ευστοχία τους πίσω από την γράμμη των 6.75 μέτρων (11/26τρ.) επιβλήθηκαν της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, για την οποία ξεχώρισαν Γιανκούνας, Βέστερμαν και Μότουμ.

Η Γαλατάσαραϊ μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (17-17) ανέβασε «στροφές», καθώς κατάφερε να επιβάλλει εν μέρει τον ρυθμό της. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προηγήθηκε με τους Τάιους και Μίτσοφ με 30-24 (16'), ενώ στο 17' έφτασε ακόμα ως και το +8 (34-26). Οι Λιθουανοί, όμως μείωσαν στο -4 (38-34) πριν ο Γκιουλέρ γράψει το 40-34, το οποί ήταν το σκορ του α' ημιχρόνου.

H ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου αντεπιτέθηκε και κατάφερε να μειώσει σε απόσταση ενός σουτ (49-46) στο 25', αλλά η συνέχεια δεν  ήταν ανάλογη για εκείνη. Οι Τούρκοι βρίσκοντας λύσει πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων προηγήθηκαν με 59-49 στο 28' και η συμπλήρωση των 30' τούς βρήκε στο +8 (65-57). Η Ζαλγκίρις, όμως, δεν ήταν διατεθειμένη να... παραδώσει τα «όπλα» και βρίσκοντας λύσεις κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό μείωσε σε 69-68 στο 35' και σε 74-73 στο 37΄. Ο Γκιουλερ, όμως, φώναξε «παρών» για την ομάδα του οδηγώντας την στο 78-73 (38'). Οι γηπεδούχοι στον εναπομείναντα χρόνο παρέμειναν ψύχραιμοι και πήραν εντέλει τη νίκη με 87-79.
    Δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 65-57, 87-79