• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2016
    - Δημοσιεύτηκε, Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2016 - 7:34 μ.μ.

Λαύριο - Ολυμπιακός 64-80

Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρώταθλημα, καθώς μένοντας προσηλωμένοι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης επικράτησαν της ομάδας του Χρήστου Σερέλη, η οποία κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 14-1 πλησίασε στο  -7 στο 35' (60-67), αλλά εντέλει ηττήθηκε και υποχώρησε στο 2-5.
    Παπαπέτρου: «Χαλαρώσαμε, δεν το θέλουμε αυτό»Σχετικα5 άρθρα
    2 ομάδεςΟι Πειραιώτες βασιζόμενοι στην άμυνά τους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Πρίντεζη «φλέρταραν» γρήγορα με +10 (4-13, 6'), ενώ και στο τέλος της πρώτης περιόδου ήταν μπροστά με 9 πόντους (10-19).

Οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντα των Λοτζέσκι, Γκριν και Παπανικολάου ανέβασαν γρήγορα την διαφορά στους 18 πόντους (13-31, 14'), με το Λαύριο, όμως, να μειώνει σε 20-32 στο 16'. Η αγωνιστική άνοδος των Κοκ και Πάντερ έδωσε επιθετικές λύσεις στους γηπεδούχους, με τους φιλοξενούμενους, όμως, να τους κρατάν σταθερά σε διψήφια απόσταση και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 29-43.
    Ο Πάντερ στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε κάποιες λύσεις στο Λαύριο, αλλά οι πρωταθλητές Ελλάδας με διαδοχικά τρίποντα ανέβασαν κι άλλο την διαφορά, ενώ στα μισά σχεδόν της τρίτης περιόδου ο Γιανγκ κάρφωσε για το 36-58. Οι «ερυθρόλευκοι» συνεχίζοντας στο ίδιο μοτίβο και διατηρώντας σε απόσταση τους αντιπάλους τους έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +20 (46-66).
    Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη κάνοντας επιμέρους σκορ 14-1 πλησίασε σε 60-67 στο 35', αλλά ο Χάκετ με καλάθι και φάουλ και ο Παπαπέτρου με τρίποντο ανέβασαν έστειλαν στο +13 την ομάδα τους (60-73, 36'), η οποία δείχνοντας και πάλι το σοβαρό της πρόσωπο έφτασε στη νίκη με 64-80.
    Δεκάλεπτα: 10-19, 29-43, 46-66, 64-80