• ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016
    - Δημοσιεύτηκε, Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016 - 5:46 μ.μ.

Ασταμάτητη η ΑΕΛ κόντρα στον Πανελευσινιακό!

Η ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε τον έλεγχο του αγώνα και βάση των ευκαιριών της αλλά και της εικόνας της, πήρε μια δίκαιη νίκη κόντρα στον Πανελευσινιακό.

Με αρκετές αλλαγές παράταξαν οι δυο τεχνικοί της ομάδες τους και στο πλαίσιο του… ροτέισον.
    Δες την εξέλιξη όλων των αγώνων από το καλύτερο live score!
    Οι γηπεδούχοι ήταν απλά… ασταμάτητοι στο πρώτο μέρος, έχοντας δέκα τελικές και 13 κόρνερ σε αντίθεση με τους παίκτες της Ελευσίνας, οι οποίοι δεν έκαναν καν τελική στο πρώτο μέρος.
    Μεγάλος πρωταγωνιστής στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο τερματοφύλακας του Πανελευσινιακού, ο οποίος είπε αρκετές φορές «όχι» στους παίκτες της ΑΕΛ.
    Συγκεκριμένα, αρχικά ο Λαμπρόπουλος στο 03’ έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Γκόμεζ να αποκρούει εντυπωσιακά. Τρία λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης της ΑΕΛ έκανε νέο τρομερό σουτ ωστόσο και πάλι ο Γκόμεζ είχε… κατεβασμένα τα ρολά!
    Στο 12’ η ΑΕΛ απείλησε εκ νέου με τον Ποτουρίδη, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Ελευσίνας είχε και πάλι απάντηση, όπως και στο 25’ όταν ο Γκόλιας έκανε το δυνατό σουτ.
    Στο 28’, οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι μετά από σέντρα του Αβραάμ, ωστόσο το γκολ ήρθε ένα λεπτό αργότερα.  Συγκεκριμένα ο Καπός μετά από κάθετη του Ντοντό «έσπασε» στη μικρή περιοχή για τον Ουρτάδο που δε μπόρεσε να σκοράρει, ωστόσο στην επαναφορά από κοντά ο Ντοντό που είχε «κόψει» μέσα στη περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του!
    Στο 37’ η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Ποτουρίδη, ωστόσο το φάουλ που εκτέλεσε, πέρασε ελάχιστα μέτρα άουτ.  Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, ωστόσο δεν είχαν καθαρό μυαλό στις φάσεις που δημιούργησαν.
    Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΛ μπήκε και πάλι πιο δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο οι παίκτες του Πανελευσινιακού κατάφεραν να πιάσουν στον ύπνο τους αμυντικούς των γηπεδούχων. Και αυτό διότι στο 51’ ο Ζέλιος έβγαλε την σέντρα, με τον Αγγελούδη να πιάνει εύκολα την κεφαλιά και να κερδίζει τον Καβουσάκη!
    Οι πανηγυρισμοί όμως για τους φιλοξενούμενους δεν κράτησαν πολύ, καθώς τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΛ κατάφερε να φύγει και πάλι μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Ποτουρίδης έκανε το γέμισμα, ο Αβραάμ κατέβασε όμορφα την μπάλα και με ένα δυνατό σουτ κέρδισε τον Γκόμεζ για το 2-1.
    Από το σημείο του 2-1 και μετά, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά ωστόσο η ΑΕΛ ήταν αυτή που είχε πάλι τα ηνία του αγώνα. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια νέα αξιόλογη φάση πέρα από μια σέντρα-σουτ του Κοντόρ στις καθυστερήσεις του αγώνα.
    Αξίζει να σημειωθεί πως στο 85’ οι παίκτες της ΑΕΛ ζήτησαν πέναλτι για φάουλ πάνω στον Κουτσιανικούλη, με τον ρέφερι του αγώνα δείχνει την κίτρινη κάρτα στο παίκτη των γηπεδούχων για θέατρο.